15. júla 2021

Ako sa starať o montovaný dom?

Bezúdržbový dom? Bohužiaľ, zatiaľ stále len sci-fi. Aj ten najkvalitnejší dom z moderných materiálov podlieha vplyvom počasia či času a zaslúži si starostlivosť. Len tak vám bude slúžiť dlhé roky presne tak, ako od neho očakávate. Pozrime sa spoločne na to, ako sa starať o váš montovaný dom a ktorým jeho častiam venovať pravidelnú pozornosť. 

Montovaný verzus murovaný dom - rôzna starostlivosť? 

Dnešné montované domy sú už na prvý pohľad na nerozoznanie od murovaných domov. Porovnateľne je na tom aj ich životnosť. Na montovaných domoch sa využívajú rovnako kvalitné materiály (strecha, omietky, okná, dvere, odkvapy a pod.) ako na murovaných domoch. 

Hlavný rozdiel medzi murovaným a montovaným domom teda predstavuje technológia výstavby. 

Pri stavbe montovaného domu sú minimalizované mokré procesy, vďaka čomu je tento druh domu vhodný na bývanie už krátko po výstavbe bez toho, aby ste sa museli obávať zvýšenej vlhkosti alebo plesní. 

suchá stavba montovaného domu

Starostlivosť o montovaný dom teda nevyžaduje viac úkonov, než starostlivosť o murovaný dom. 

Základ dlhej životnosti montovaného domu - kvalitná stavba

Kvalita montovaného domu zásadne ovplyvňuje jeho životnosť aj náročnosť údržby, respektíve problémy, ktoré bude v budúcnosti nutné riešiť. Kvalitu montovaného domu určujú najmä použité materiály, spôsob výstavby, konštrukčné riešenie stien, znalosť technologických postupov a dôraz na precíznosť. My v Mirano používame len kvalitné materiály, parozábranu 3. generácie a taktiež používame pri stavbe Blower door test. Kvalita je pre nás na prvom mieste, vďaka čomu naše montované domy slúžia klientom dlhé desaťročia. 

Starostlivosť o montovaný dom 

Každá budova, montovaný dom nevynímajúc, si vyžaduje pravidelnú údržbu. Vďaka tomu zistíte prípadné nedostatky včas a predídete vážnejším problémom. 

Strecha

Najväčšiu záťaž pre strechu predstavuje zima, vietor a silná búrka. Kontrolu strechy by ste preto mali vykonať po každej z uvedených udalostí. Všímajte si akékoľvek poškodenie krytiny, úžľaby, hrebene či oplechovanie okolo komína. Akýkoľvek problém na streche by ste mali neodkladne riešiť. Užitočné rady ako správne kontrolovať strechu nájdete napríklad v tomto článku.

Odkvapy

Upchaté odkvapy zabraňujú odtekaniu dažďovej vody. Upchať ich môže napríklad lístie, či vták. Problém môžu spôsobiť aj uvoľnené alebo deformované žľaby. K takémuto poškodeniu najčastejšie dochádza vplyvom mrazu. 

Fasáda

Hoci sa fasáde pripisuje najmä estetická funkcia, tam jej úloha nekončí. V skutočnosti fasáda vplýva aj na ochranu stien a zateplenia. A tie sú zodpovedné za zvukovú aj tepelnú tesnosť domu. Akékoľvek poškodenie fasády preto môže viesť k poškodeniu steny a zníženiu jej tepelnoizolačných vlastností. 

Pri vizuálnej kontrole fasády sledujte jej poškodenie. Prípadné znečistenie môžete odstrániť vysokotlakovým čističom, vďaka čomu udržíte vzhľad fasády dlhšie ako nový. 

drevená fasáda

Okná a dvere 

Umývanie okien je pravidelná súčasť upratovania domu, ktorú párkrát do roka robí asi každý. Okrem umývania okenných tabulí a rámov sa pri tejto činnosti zamerajte aj na kontrolu funkčnosti kľučiek, tesnení a kovania. Pri umývaní venujte pozornosť aj tesneniu a nečistotám, ktoré sa usadili vo vnútri rámu. Príliš veľké nánosy usadením by mohli v budúcnosti viesť k deformáciám tesnenia. Na záver skontrolujte osadenie parapetov a údržba okien je hotová. 

Zariadenia využívajúce vodu 

Voda je síce užitočný pomocník, bez ktorého si už dnes vieme predstaviť bývať len ťažko, no zároveň vie v prípade už malej poruchy narobiť veľké škody. V rámci starostlivosti o svoj montovaný dom preto pravidelne kontrolujte funkčnosť všetkých zariadení a spotrebičov, ktoré pracujú s vodou. Každý, aj malý únik vody, neodkladne opravte. 

Regulácia vlhkosti 

Mnoho ľudí stále verí tomu, že montované domy sú náchylnejšie na vznik plesní, než murované. Tu vás ale musíme vyviesť z omylu. Za vznik plesní nemôže materiál, z akého bol dom vyrobený, ale prílišná vlhkosť v dome. A tá je často dôsledkom nesprávnej starostlivosti o dom. A je jedno, či je tento dom montovaný alebo murovaný. 

Nadmernú vlhkosť v dome najjednoduchšie odhalíte podľa rosenia okien a zatuchnutého vzduchu. 

Ako prevencia pred nadmernou vlhkosťou pomôže pravidelné vetranie, investícia do kvalitných odsávačov pár v miestnostiach, kde sa varí či kúpe, nesušenie bielizne vo vnútri a investícia do rekuperácie

centrálna rekuperácia

Škodcovia 

Škodcov sa v montovanom dome obávať nemusíte, respektíve nemusíte o nič viac než v murovanom dome. Dostanú sa do domu len tak, ako aj pri iných druhoch domov - cez otvorené okná či dvere. To, že by sa hlodavec dokázal prehrýsť do domu cez obvodovú stenu, je nereálne. No ak už sa u vás dáka tá myška či iný škodca ubytuje, poradíte si s nimi vďaka naším tipom ako sa zbaviť škodcov a hlodavcov v montovanom dome. Nezabúdajte však, že prevencia, teda nevpustenie škodcov do domu, je vždy jednoduchšia, ako ich následné odstránenie. 

Montovaný dom je v prenesenom význame trochu ako váš partner. Za pravidelnú pozornosť sa vám rád odmení a poskytne vám komfortné bývanie na dlhé roky. Starajte sa preto o váš montovaný dom, predchádzajte väčším problémom vďaka včasnému zásahu a radostne spolu prežijete celý život. Pretože to, že montované domy majú krátku životnosť, už dávno neplatí.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov