25. augusta 2021

Hybridné ohrievače vody šetria peňaženku aj planétu

Hybridné ohrievače vody. Predstavujú moderný, efektívny a cenovo výhodný ohrev teplej úžitkovej vody. Bojler s tepelným čerpadlom vychádza z jednoduchého princípu, ktorý využíva prakticky bezplatnú energiu okolitého vzduchu. 

Cena za ohrev teplej úžitkovej vody v domácnostiach predstavuje jednu z najväčších položiek v rodinnom rozpočte. V minulých desaťročiach sa používali väčšinou klasické elektrické bojlery. Ich efektivita však nebola príliš vysoká a časom, ako sa špirála zanášala, účinnosť ešte viac klesala. 

Neskôr sa na trhu objavili kondenzačné kotle s prietokovým ohrevom teplej vody. Väčšina z nich však pre svoju činnosť potrebuje prívod plynu, ktorý však v moderných rodinných výstavbách býva problematický. Aj preto sa ako ideálne riešenie ohrevu teplej úžitkovej vody ponúkajú práve hybridné ohrievače vody.

Ako funguje hybridný ohrievač vody?

Hybridný ohrievač vody funguje na princípe výmeny tepla. Na prípravu teplej vody nasáva vzduch v dome - napríklad z pivnice, garáže, technickej miestnosti alebo pivnice, ktoré bývajú často pasívne ohrievané. Poprípade môže bojler s tepelným čerpadlom používať na svoju činnosť aj vzduch z exteriéru.

Následne hybridný ohrievač odoberie z nasatého vzduchu tepelnú energiu a spätne vyfukuje už ochladený vzduch (chladnejší o zhruba 3 - 5°C). Vzduch vychádzajúci z tepelného čerpadla možno využiť na ochladzovanie technickej miestnosti alebo ho možno pomocou vzduchotechnického potrubia rozviesť do ďalších častí domu a používať ho ako doplnkovú klimatizáciu. 

Až v momente, kedy by tepelné čerpadlo nedokázalo ohriať vodu na dostatočnú teplotu, zapne sa klasická elektrická špirála. 

Výhody a nevýhody hybridných ohrievačov vody

Inštalácia a následné používanie bojlera s tepelným čerpadlom v domácnosti má viacero výhod. V prvom rade ide o veľmi efektívny spôsob ohrevu teplej úžitkovej vody. Tepelné čerpadlo je vysoko účinné a dokáže dodať až o 300% viac energie, než samo spotrebuje. 

Zároveň dokáže svojou činnosťou vysúšať vzduch v miestnosti, čo sa obzvlášť hodí v domoch, ktoré bojujú so zvýšenou vlhkosťou. Inštalácia hybridného ohrievača je jednoduchá. Stačí ho zapojiť do elektrickej siete a na rozvody vody. 

Samozrejmosťou pri bojleri s tepelným čerpadlom je možnosť využívať ho celoročne, bez ohľadu na ročné obdobie. Pochopiteľne, musí byť nainštalované tak, aby používalo vzduch z interiéru domu. 

Nevýhody sa hľadajú ťažko. Väčšinu ľudí bude isto zaujímať obstarávacia cena. Tá je však porovnateľná s klasickými elektrickými bojlermi. Jediným negatívom tak môže byť potreba pravidelného vylievania kondenzátu. Aj tento krok však možno vynechať, pokiaľ sa skondenzovaná voda zvedie do odpadu. 

Aké hybridné ohrievače používame v Mirano?

V rodinných domoch, ktoré ako spoločnosť Mirano realizujeme po celom Slovensku, používame hybridné ohrievače vody od dvoch spoločností - Ariston a Sinclair.

ARISTON Lydos Hybrid 100

Ide o bojler s tepelným čerpadlom, ktorý vďaka svojej technológii dokáže v bežnej prevádzke ušetriť až 50% nákladov oproti ohrievačom triedy B. Ochranu proti korózii zabezpečuje vysokokvalitné smaltovanie v kombinácii s magnéziovou anódou. Špeciálna keramická vrstva na elektrickom vykurovacom telese zabezpečuje jeho dlhú životnosť aj účinnosť. 

ARISTON Lydos Hybrid 100 je ideálny pre dvoj a viac člennú rodinu. Do steny sa montuje vo vertikálnej polohe prostredníctvom zabudovanej konzoly. Tento hybridný bojler sa ovláda pomocou LCD displeja a dotykových tlačidiel. Samozrejmosťou je tiež ochrana proti prehriatiu a vďaka funkcii Boost dokáže ohriať veľké množstvo vody v krátkom čase. Opačnou funkciou je program Green, ktorý maximálne využíva činnosť tepelného čerpadla.

Čo sa týka technických parametrov tak ARISTON Lydos Hybrid 100 pojme 100 l vody, pričom výkon ohrevného telesa je 1200W. Priemerná spotreba elektrickej energie je 190W. Tepelné čerpadlo dokáže ohriať vodu na 53°C, elektrická špirála až na 75°C. Účinnosť tepelného čerpadla je 1,89. 

Sinclair SWH-15/190T2

Druhou spoločnosťou, ktorá nám dodáva hybridné ohrievače vody je Sinclair. Používame predovšetkým model Sinclair SWH-15/190T2, ktorý má objem zásobníka až na 190 l vody. Tepelné čerpadlo má účinnosť až 3,6. V praxi teda dokáže zo 100 W elektrickej energie dodať až 360 W tepla. 

Sinclair SWH-15/190T2 pracuje v dvoch režimoch. Ekonomickom, kedy sa v maximálnej miere používa tepelné čerpadlo a v režime elektrického ohrievača. Teplota je nastaviteľná od 38 do 70°C. Ovládanie je realizované pomocou informačného displeja a dotykových tlačidiel. Výkon tepelného čerpadla je 1,5 kW a elektrickej špirály 3 kW. 

Ako sme spomínali v úvode, hybridné ohrievače vody predstavujú moderný spôsob ohrevu teplej úžitkovej vody. Vďaka svojej efektivite nepotrebujú také množstvo elektrickej energie ako klasické bojlery, čo pozitívne pocíti aj vaša peňaženka.

Na záver

V prípade, že premýšľate nad stavbou domu a máte otázky ohľadom splnenia podmienok energetickej triedy A0, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme a v prípade záujmu aj takýto dom postavíme. Máme za sebou stovky realizovaných stavieb.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov