15. marca 2022

Montované chaty šetria čas a peniaze. Chatárčiť môžete už za tri mesiace

Článok bol aktualizovaný 4.7.2024.

Montované chaty si pomaly, ale isto nachádzajú svoje miesto aj v našich končinách. Niet sa čomu diviť. Čoraz viac ľudí totiž túži po tom, aby aj bývanie na chalupe bolo moderné a na úrovni. A práve tieto vlastnosti im vedia zabezpečiť montované chaty.

V minulosti si ľudia stavali chaty najmä svojpomocne. Išlo najmä o jednoduchšie stavby, ktoré často neboli napojené ani na základné inžinierske siete. Využívali sa preto najmä v lete. Začiatkom tohto storočia prišiel trend kupovania a prerábania starých vidieckych domov. 

Postupne sa však ukázalo, že čas, energia a peniaze vložené do prerábky starého domu je často vyššia a väčšia ako v prípade, stavby úplne novej chaty. Aj preto sa montované chaty tešia čoraz väšej popularite.

Montované chaty a ich výhody

Montované chaty v sebe kombinujú viaceré benefity. V prvom rade je to materiál. Drevo sa hodí prakticky do všetkých kútov Slovenska. Ide o prírodný materiál, ktorý je pre človeka veľmi blízky. Drevo dobre reguluje na vlhkosť v interiéri a je aj na dotyk veľmi príjemné

Navyše samotná konštrukcia stien je pomerne úzka (často iba 15 - 20 cm), čo však nie je na úkor pevnosti stavby. Naopak, v porovnaní s murovanými chatami sa tak šikovne šetrí každý cm2 miesta. Oproti murovaným stavbám je to až o 10 - 15% viac úžitkovej plochy. To je obzvlášť dôležité v záhradkárskych oblastiach, kde sú problematické pozemky (napríklad dlhé a úzke). 

Montované chaty sa zároveň dajú svojim zovňajškom prispôsobiť okoliu. Môžu vyzerať ako moderné chaty alebo mať tradičnejší nádych. Podstatný je tiež suchý proces výstavby. Nová chalupa sa preto nemusí dlhé mesiace odvetrávať a zbavovať prebytočnej vlhkosti. Ďalším benefitom je rýchlosť výstavby. Chata na kľúč sa dá zvyčajne postaviť už za tri mesiace. 

montovana chata

Na čo myslieť pred výstavbou chaty?

V prvom rade je to výber pozemku. Chatu je totiž možné napríklad postaviť v tradičnej záhradkárskej oblasti. Tamojšie pozemky však bývajú relatívne malé. Preto na nich len ťažko vybudujete plnohodnotné chaty na celoročné fungovanie. Na druhú stranu sú tieto oblasti v blízkosti miest a dajú sa navštíviť hocikedy cez týždeň po práci. 

Druhou možnosťou sú pozemky na kopaniciach, lazoch, štáloch a grúňoch. V menších dedinkách v rôznych častiach Slovenska sa nachádza široká ponuka starých a opustených domov s veľkými pozemkami. Stavby sú síce často nepoužiteľné, no na ich mieste by sa dala postaviť napríklad chata na kľúč. 

Ovplyvniť výber pozemku, ale aj celkovú výstavbu chaty môže aj plánované využitie chalupy. Chcete ju používať celoročne alebo len sezónne, teda od jari do jesene? Plánujete ju používať iba na rekreáciu, čiže grilovačky a opaľovanie na slnku alebo zvažujete aktívny oddych v podobe záhradkárčenia? 

Odpoveď na tieto otázky vás môže usmerniť jednak akú veľkú a ako zariadenú chatu si vybrať a aký veľký by mal byť samotný pozemok okolo chalupy. 

Pokiaľ samozrejme už svoju záhradu máte, budete sa musieť zrejme pri výbere svojej vysnívanej chaty trochu prispôsobiť. Našťastie máme u nás v Mirano katalóg projektov so širokou ponukou montovaných drevodomov, ktoré hravo zatienia iné moderné chaty.

Najlacnejší dom

Montovaný drevodom ako chata? Určite áno

Jedným z nich je napríklad Bungalov 41. Má obytnú plochu 33,17 m2 a k tomu obývaciu izbu spojenú s kuchyňou, samostatnú izbu, šatník, kúpeľňu a WC. Tento montovaný dom v prevedení holodom vyjde na 69 820€. Vďaka svojim kompaktným rozmerom 10,5 m x 6 m sa zmestí aj na užšie pozemky

Podobne je na tom aj náš Bungalov 7. Ten je o niečo priestrannejší a má obytnú plochu 49,2 m2. Tým ponúka svojim majiteľom väčší priestor na celoročné využitie. Súčasťou tohto domčeku je kuchyňa prepojená s obývacou izbou (vhodná tiež ako jedáleň), technická miestnosť, chodba, kúpeľňa s WC a dve samostatné izby. Tento dom resp. chata na kľúč stojí 85 350€. 

Tip na záver

Naša ponuka je samozrejme bohatšia. Odporúčame si prečítať napríklad článok 5 najlacneších montovaných domov, ktoré zároveň možno použiť ako montované chaty. Ide o kompaktné a priestorovo efektívne stavby, ktoré možno napasovať prakticky na akýkoľvek typ pozemku.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov