20. marca 2023

Kontajnerové domy vs. montované drevodomy. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Kontajnerové a montované domy sa v posledných rokoch stávajú stále populárnejšími. Jedná sa o rýchly a cenovo dostupný spôsob, ako vlastniť vlastné bývanie. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú to kontajnerové domy a aký je rozdiel medzi kontajnerovými a montovanými typmi domov. Zároveň porovnáme výhody a nevýhody oboch typov.

Čo sú kontajnerové a montované domy a aký je medzi nimi rozdiel

Kontajnerové domy sú populárne hlavne v zahraničí a patria do skupiny modulárnych domov. Na Slovensku sa tento typ domov využíva skôr pri stavbe komerčných objektov, ako sú menšie obchody, bistrá, prípadne rekreačné objekty určené na krátkodobý prenájom. Kontajnerové stavby sú postavené z oceľových kontajnerov, ktoré sa zvyčajne používajú na nákladnú dopravu. 

obchody-z-kontajnerov
komerčný objekt postavený z kontajnerov

Väčšinou sa jedná o malé domy, ktoré predstavujú jeden alebo dva kontajnery, ale môže sa jednať aj o väčšie a zložitejšie domy. Kontajnerové domy sú obľúbené pre svoju rýchlu stavbu, ktorá môže trvať len niekoľko týždňov. Sú tiež pomerne cenovo dostupné, s cenami začínajúcimi pri tých najmenších projektoch od približne 20 000 eur.

Montované drevodomy sú postavené z drevenej konštukcie, ktorá sa stavia priamo na mieste stavby na základovej doske. Tieto domy môžu byť rôznych veľkostí a tvarov a celá stavba trvá niekoľko mesiacov. Cena montovaného domu závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť, dizajn a materiály. U nás v Mirano sa ceny montovaných domov hýbu v rozmedzí od 70 000 do 230 000 eur.

Výhody a nevýhody kontajnerových domov

Hlavnou výhodou kontajnerových domov je ich rýchla stavba. Ak potrebujete bývanie rýchlo a za nízku cenu, kontajnerový dom môže byť správna voľba. Kontajnerové domy sú tiež relatívne ľahké, čo znamená, že ich môžete postaviť na miestach, kde by tradičné domy nebolo možné postaviť. Medzi ďalšie výhody môže patriť odolnosť, keďže sú vyrobené z ocele. Výhodou je tiež relatívne nízka cena.

Na druhej strane, kontajnerové domy majú aj svoje nevýhody. Medzi hlavné nevýhody kontajnerových domov patria obmedzený priestor, problémy s izoláciou a vlhkosťou, ťažšiu údržbu, obmedzenú dizajnovú variabilitu a určité stigmatizácie spojené s "bývaním v kontajnery".

Výhody a nevýhody montovaných drevodomov

Medzi výhody montovaných domov patrí rýchlosť stavby. Dodacie lehoty pri stavbe „domu na kľúč“ sú obvykle 3 mesiace od začatia prác. Oproti kontajnerovým domom ponúkajú širšiu škálu veľkostí a tvarov, a preto môžu byť ľahšie prispôsobené individuálnym potrebám budúcich majiteľov. Ďalšou výhodou je lepšia možnosť izolácie a zateplenia tohto typu domu. Medzi výhody patria aj nízke prevádzkové náklady.

pasívny dom na kľúč
montovaný drevodom

Nevýhody drevených montovaných domov sa hľadajú pomerne ťažko. V rôznych článkoch sa nachádzajú informácie o nevýhodách, ktoré však patria medzi mýty. Jedná sa napríklad o krátku životnosť montovaných drevodomov, ľahká možnosť zapálenia a jednoduché vniknutie hlodavcov. Nič z toho sa však nezakladá na pravde a jedná sa o predsudky, ktoré pochádzajú často ešte z niekoľkých desaťročí dozadu.

Oproti kontajnerovým domom môže byť nevýhoda montovaných domov vyššia cena, aj keď ani to nemusí byť vždy pravda a záleží od presného prevedenia a požiadaviek klientov.

Tip na záver

Ako sme si ukázali v článku, oba typy domov majú svoje výhody a nevýhody. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ domu, je dobré si pred finálnym rozhodnutím dobre premyslieť svoje požiadavky a následne sa podľa nich rozhodnúť. Jedná sa predsa len o rozhodnutie, ktoré väčšinou ovplyvňuje život každého z nás na dlhšie obdobie.

Ak sa rozhodnete pre stavbu montovaného domu, budeme radi keď si vyberiete našu firmu. Máme bohaté skúsenosti a postavili sme niekoľko stoviek domov. V prípade akýchkoľvek otázok vám radi poradíme. Vybrať si môžete z našich katalógových projektov alebo vám vieme zabezpečiť aj prípravu domu na mieru podľa vašich požiadaviek. V prípade potreby pomôžeme aj s financovaním.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov