18. apríla 2023

Prehrievanie domu v lete? Takto si s ním poradíte

Extrémne letné teploty sa čoraz viac vyskytujú aj v severnejších častiach Slovenska. A tak postupne musíme riešiť aj problémy, na aké sme pred pár rokmi ešte neboli zvyknutí. Jedným z nich je aj prehrievanie domu. Viete čo robiť, aby ste počas letných horúčav našli doma vždy príjemné útočisko, kde sa môžete schladiť?

Ideálna teplota v dome

Vo všeobecnosti sa ideálna bytová teplota pohybuje okolo úrovne 20 stupňov. No to, ako vnímame teplotu v dome, závisí aj od našej aktivity a oblečenia. Vo všeobecnosti však platí, že ak je teplota v dome vyššia, než 24 stupňov, alebo naopak nižšia než 16 stupňov, uberá to na našom komforte.

Podobne ako teplota, náš komfort ovplyvňuje aj vlhkosť vzduchu. Ak klesne pod 40 %, vzduch je príliš suchý a môže dráždiť dýchacie cesty. A ak sa to navyše ešte spojí s vysokou teplotou, môže byť v dome doslova na nevydržanie. A práve s týmto problémom sa v lete stretávajú majitelia domov, ktoré sa prehrievajú.

Prečo sa dom môže prehrievať

Ak vás dom nie je dostatočne chránený pred slnkom, do vnútra môže prenikať až 80 % slnečného žiarenia. Teplo zo slnečného žiarenia sa začne v dome postupne akumulovať a dôjde k tzv. skleníkovému efektu.

Steny

Pôvodcom týchto problémov je zvyčajne nevhodná skladba stien, pri ktorej má tepelná izolácia malý fázový posun tepelného kmitu.

Táto veličina udáva, za aký čas sa vonkajšie teplotné zmeny prejavia do vnútri domu. Čím je jej hodnota vyššia, tým dlhšie trvá, kým sa v dome začne akumulovať teplo z vonku. Viac sme sa problematike fázového posunu a jeho vplyvu na prehrievanie domu venovali v samostatnom článku.

Okná

Fázový posun však nie je jediný dôvod, ktorý môže viesť k prehrievaniu domu. Nemenej dôležité je správne rozmiestnenie tzv. otvorov – okien, dverí a podobne. Kým cez steny totiž do domu prechádza približne 20 % tepla, cez okná to môže byť aj okolo 50 %. Veľké presklené plochy sú síce moderné, no pri nesprávnom rozmiestnení a nevhodných materiáloch môžu byť aj ony pôvodcom neznesiteľného tepla v doma.

Už pri výbere vhodného projektu domu by ste preto mali brať do úvahy aj veľkosť okien, ich rozmiestnenie a orientáciu na pozemku. Najideálnejšie je vždy umiestnenie okien na juh. To vám v zime pomôže s ochranou pre tepelnými únikmi a v lete zabráni prehrievaniu.

Okná umiestnené na východnú a západnú stranu budú zodpovedné za prehrievanie. Na tieto steny preto neodporúčame umiestňovať veľké sklenené plochy. Podceňovať by ste nemali ani výber vhodných materiálov a doplnkov ako sú rolety, žalúzie či tónované sklá.

Strecha

Povala a strop sú zodpovedné za približne 5 % tepla, ktoré preniká do domácnosti. No pri domoch so šikmou strechou v podkroví to môže byť aj omnoho viac. Dôležitým bodom pri predchádzaní prehrievaniu domu je preto správna izolácia strechy.

Podobne, ako kvalitná izolácia stien, aj izolácia strechy je investícia, pri ktorej sa šetrenie nevypláca. V zime vás totiž chráni pred únikmi tepla a v lete sa naopak postará o to, aby ste toho tepla v dome nemali príliš.

Vhodným riešením proti prehrievaniu sú aj presahy strechy nad fasádu.

Čo robiť, ak sa váš dom v lete prehrieva

Ako pri všetkom, aj tu platí, že najlepšia je prevencia, než následná „liečba“. Myslieť na zabránenie prehrievania domu je preto najlepšie už pri projektovaní a následnej stavbe.

Pomôcť eliminovať problémy s prehrievaním neskôr vám pomôže dostatočná výsadba zelene v okolí domu a rôzne tienidlá na okná. Trochu pomôcť môžu aj svetlejšie steny v dome, ktoré viac odrážajú slnečné lúče. A možno vás to prekvapí, ale v prípade horúčav treba vedieť aj správne vetrať – vetrajte skôr ráno a večer, keď sú teploty vonku nižšie a urobte si v dome prievan, aby sa vzduch čo najviac vymenil.

Tip na záver

Pri všetkých našich stavbách myslíme aj na predchádzanie problémom s prehrievaním domu. Samozrejmosťou u nás preto je kvalitná izolácia domu a správny výber projektu a jeho orientácia na pozemku. V prípade akýchkoľvek otázok sa neváhajte na nás obrátiť, a pomôžeme vám zrealizovať váš vysnívaný dom tak, aby ste sa v ňom vždy cítili príjemne počas akéhokoľvek ročného obdobia.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov