18. augusta 2023

Chcete si dať postaviť drevodom na kľúč? Cena závisí od viacerých faktorov

Drevodom na kľúč. Toto riešenie je veľmi výhodné pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť starostiam pri stavbe domu. Nebude to však len tak. Za takýto luxus si však priplatia. Práve cena drevodomu na kľúč bude ústrednou témou tohto článku. Poďme na to.

Montované drevodomy si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Niet sa čomu diviť. Oproti napríklad murovaným stavbám majú viacero výhod. Medzi ne patrí napríklad rýchlosť výstavby, ktorá je v našom prípade už tri mesiace od začatia prác. A to drevodom odovzdávame v plnom štandarde, teda na kľúč. 

Nemáte celkom jasno, čo tento pojem znamená? Nevadí, hneď to napravíme.

Čo dostanem, ak si objednám drevodom na kľúč?

Jednoduchá odpoveď by bola dom, do ktorého sa môžete hneď nasťahovať. Samozrejme si ho ešte budete musieť zariadiť nábytkom, spotrebičmi a podobne. Odpadajú však rôzne ďalšie zdĺhavé a prácne činnosti, ktoré by ste museli riešiť v prípade holodomu. Hovoríme napríklad o podlahách, sanite, osádzaní interiérových dverí a pod.

Ako sme spomínali v úvode, nič nie je zadarmo. Zato, že niekto dovedie váš vysnívaný dom do finálnej podoby si priplatíte. Nemusí to však byť nič strašné. Stačí sa spýtať vo svojom okolí koľko sa v súčasnosti čaká a platí za remeselníkov. 

Pokiaľ by ste si dali postaviť drevodom do štandardu holodomu, zrejme niečo ušetríte. Nebude to však nič závratné. Na takmer sto percent sa však poriadne načakáte. Nie je nič nezvyčajné, ak sa na elektrikárov, kúrenárov či obkladačov čaká aj pol roka. 

Pozrime sa však, čo všetko vplýva na drevodom na kľúč a jeho cenu.

Drevodom na kľúč a cena

Pre naše potreby sa nebudeme púšťať do prílišných technických detailov. Nižšie sa teda pokúsime stručne opísať základné prvky, ktoré podstatnou mierou ovplyvňujú cenu drevodomu na kľúč.

Bez základov to nepôjde

Prvou podstatnou položkou v cene drevodomu sú základy. Pokiaľ si klient objedná realizáciu drevodomu u nás, môže ich realizáciu zveriť inej firme (ale aj nemusí). 

V čase písania tohto článku sa cena betónu pohybuje od 85€ za kubík. Do základov ide v závislosti od plochy budúceho domu hneď niekoľko desiatok kubíkov betónu. K tomu ešte treba započítať debniace tvárnice, armovacie železo a odbornú prácu. Základy domu tak hravo odkroja z rozpočtu niekoľko tisíc eur. 

Čo vplýva na cenu hrubej stavby drevodomu

Keď sú betónové základy hotové, dostávajú sa k slovu tesári. Tí zo špeciálneho stavebného dreva vytvárajú skelet domu. Priestor medzi konštrukčnými hranolmi sa vypĺňa tepelnoizolačným materiálom. Následne sa celá konštrukcia zaklopí OSB doskami. 

Vďaka tejto kombinácii je drevodom veľmi pevný, no zároveň aj pri relatívne úzkych stenách má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. 

V momente, kedy je základná konštrukcia hotová, prichádza na rad strecha a komín (pokiaľ je). Tu treba započítať drevo na krov, strešnú fóliu a samotnú strešnú krytinu. 

Hlavné položky, ktoré vplývajú na cenu hrubej stavby drevodomu sú:

 • konštrukčné drevo - ide o špeciálne drevo tzv. KVH hranoly
 • OSB dosky
 • tepelná izolácia - najčastejšie minerálna vlna 
 • drevo na krov - nosné trámy a strešné laty
 • strešná krytina
hrubá stavba drevodomu

Ďalšie prvky v dome rovná sa nové výdavky

Základná konštrukcia je hotová. Tu však stavebné práce nekončia. Väčšina činností sa teraz presťahuje do interiéru domu. Je potrebné spraviť rozvody elektriny, vody a odpadov. Osadiť okná, vytvoriť vnútorné priečky a obložiť ich sadrokartónom, zatepliť a zaklopiť strop, zatepliť podlahu… 

Táto fáza je časovo veľmi náročná. Vyžaduje si totiž veľa odbornej práce a viacero činností na seba nadväzuje. Preto musí byť všetko dobre zladené. 

Vplyv na cenu holodomu majú najmä tieto položky:

 • vonkajšie zateplenie 
 • odkvapový systém
 • bleskozvod s revíziou
 • sadrokartón na obvodové aj priečkové steny
 • plastové okná a dvere
 • parapety
 • zateplenie podlahy a stropu
 • podlahové vykurovanie
 • vodoinštalácie
 • elektroinštalácie
 • betónový poter

Finálna fáza - drevodom na kľúč

V poslednom kroku už toho veľa nechýba. Je potrebné ešte vymaľovať steny a strop, položiť plávajúce podlahy, namontovať interiérové dvere, osadiť sanitu, keramické obklady, dlažby, batérie… 

Veľmi podstatnú časť ceny drevodomu na kľúč tvoria aj náklady na prepravu, ubytovanie a mzdy pracovníkov. Bez stavebníkov by to jednoducho nešlo. 

Slová na záver

Po prečítaní tohto článku by ste mali mať jasno v tom, prečo je cena drevodomu na kľúč taká, aká je. Pokiaľ chcete v prvej fáze ušetriť, môžete si nechať postaviť dom iba ako hrubú stavbu poprípade holodom. Vedzte však, že zháňanie stavebného materiálu a hľadanie poctivých majstrov vás bude stáť veľa času a energie.

Ak sa chcete tejto únavnej peripetii vyhnúť, oslovte nás. V našom katalógu projektov máme vyše 60 rôznych návrhov domov a každý z nich vám na kľúč postavíme už za tri mesiace od začatia prác. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov