31. januára 2024

Prístavba k domu nemusí byť vôbec drahá a náročná. Stačí sa vedieť správne rozhodnúť

Prístavba domu je pre niektoré domácnosti jediná možnosť, ako rozšíriť svoje bývanie. Hoci my sami prístavby k domom nerealizujeme, je to zaujímavá téma pre veľa ľudí a preto sme sa rozhodli o nej napísať. Aj keď sa tohto riešenia veľa ľudí bojí, nemusí to byť až tak náročný proces. Poďme si preto povedať, čo všetko prístavba k domu obnáša a na čo si dať pozor.

V živote môže nastať situácia, že veľkosť domu už nebude dostatočná. Vtedy sa ponúkajú dve možnosti. Buď sa presťahovať do väčšieho alebo k existujúcemu domu pristavať. 

Problém s priestorom môže nastať najmä v prípade starých domov. Tie sa stavali v minulosti menšie a zvyčajne svojim pôdorysom resp. veľkosťou moderným rodinám jednoducho nepostačujú. Pokiaľ sa majitelia rozhodnú takýto dom zachovať, je prístavba k starému domu prakticky jediná možnosť.

Začinme odpoveďou na asi najčastejšiu otázku.

Prístavba k domu a stavebné povolenie

Ľudia si v tomto prípade mýlia dva pojmy. Drobná stavba a prístavba. Žijú totiž v presvedčení, že do 25 m2 si môžu postaviť čokoľvek. Garáž, altánok alebo prístavbu k domu. Žiaľ, nie je to celkom pravda. 

Drobná stavba totiž musí byť okrem iného samostatne stojaca. Akonáhle ju teda spojíte s existujúcim domom, už to nespĺňa podstatu drobnej stavby. Navyše meníte pôdorys rodinného domu. Preto je dôležité požiadať o stavebné povolenie. V tomto prípade je proces rovnaký, ako keby ste žiadali o stavbu nového domu.

Dobrou správou je, že vám stačí jednoduchý projekt prístavby rodinného domu. V ňom sa zakreslí pôvodný a nový stav po prístavbe. 

Z akého materiálu realizovať prístavbu domu?

Voľba stavebného materiálu je v podstate iba o vašej preferencii a možnostiach. Stretnete sa s názorom, že by prístavba mala byť z rovnakého materiálu, ako zvyšok domu. Nie je to však pravidlom. Samozrejme, každý z materiálov má svoje výhody a nevýhody.

Pokiaľ chcete začať používať prístavbu čo najskôr, je dobré zvoliť radšej tzv. suchý spôsob výstavby. Do tejto kategórie patria napríklad aj drevodomy. Murované stavby (predovšetkým z pórobetónu) obsahujú vysoký podiel vody v stenách. Trvá relatívne dlho (neraz až vyše roka), kým sa voda zo stien odparí. Zvýšená vlhkosť je nepríjemná počas bývania a môže viesť až k zdravotným ťažkostiam.

Pri suchom spôsobe výstavby sa okrem základovej dosky resp. poteru nepoužíva žiaden “mokrý” materiál. Na nosné časti sa používa vysušené drevo a na záklop slúžia OSB dosky resp. sadrokartón. Po dokončení je teda prístavba vhodná na okamžité užívanie.

prístavba k domu môže byť aj z dreva

Ako vyzerá priebeh prístavby domu?

Proces prístavby domu je veľmi podobný klasickej výstavbe. Najskôr sa nová časť vytýči. Následne začne s realizáciou základov. V prvom kroku sa vykopú základové ryhy a následne sa zalejú betónom. Potom sa uložia debniace tvárnice a znovu sa vyplnia betónom. Následne sa všetko pripraví na konečné betónovanie základovej platne. 

Po zaliati betónovej platni je potrebné počkať niekoľko dní na vytvrdnutie betónu. Následne sa pokračuje s hydroizoláciou a môže sa začať so stavbou stien. Po nich sa dostanú k slovu tesári a pokrývači. Je potrebné totiž celú prístavbu zastrešiť. 

Keď je strecha hotová, plynule sa pokračuje v dokončovaní interiéru. Natiahnu sa rozvody elektriny a kúrenia (prípadne vody a odpadu), spraví sa poter, finálny povrch stien, osadia sa okná. Na záver sa uloží ešte podlahová krytina a vymaľuje sa. 

Celý proces sa dá stihnúť za niekoľko týždňov (mesiacov), ale pokojne sa môže natiahnuť až na roky. Všetko záleží od toho, aká veľká a komplikovaná prístavba bude. Zároveň čo všetko treba v rámci interiéru realizovať. To má samozrejme vplyv aj na celkovú cenu prístavby.

Kedy sa oplatí robiť prístavbu k domu?

Situácii, kedy sa oplatí robiť prístavbu k domu je viacero, no v zásade sú dve. V prvom rade, ak sa vám nechce odchádzať z miesta, kde bývate. Prečo, to už necháme na vás. Druhou možnosťou je pri kúpe starého domu a jeho rekonštrukcii. Nie vždy sa totiž oplatí starý dom zbúrať. Často je rekonštrukcia rýchlejší a ľahší proces.

Ak je však vašou jedinou motiváciou na prístavbu šetrenie, môžete sa ľahko prepočítať. V rámci prístavby totiž budete musieť celý dom dostať do štandardu A0. To znamená minimálne zatepliť a zrejme aj zmeniť zdroj kúrenia. Zároveň si prejdete celým procesom vybavovania stavebného povolenia (so všetkými poplatkami). Vo finále tak nemusíte ušetriť vôbec nič. 

Tip na záver

Dúfame, že ste sa z článku dozvedeli potrebné informácie. V prípade že sa rozhodnete pre stavbu nového montovaného drevodomu, sme tu pre vás. Sme špecialisti na výstavbu nízkoenergetických montovaných domov na Slovensku a v Čechách. Dom na kľúč vám postavíme už za tri mesiace. Určite neprehliadnite ani náš katalóg projektov. Nájdete v ňom vyše 60 najrôznejších projektov rodinných domov od kompaktných až po luxusné bungalovy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov