15. apríla 2024

Hľadáte celoročne obývateľné drevodomy? Máme vám čo ponúknuť.

Keď sa povie dom z dreva, väčšina ľudí si predstaví drevenicu. Romantickú, starú, no v zime zrejme dosť studenú. Táto predstava je však na míle vzdialená od reality. Moderné celoročne obývateľné drevodomy sú totiž dnes už samozrejmosťou a na nerozoznanie od napríklad murovaných stavieb.

Drevodomy sú spájané s mnohými poverami. A to aj napriek tomu, že len na Slovensku ich máme desiatky tisíc a ročne k nim pribudnú ďalšie stovky až tisíce. Jedným z najčastejšie spomínaným mýtom je ich sezónnosť. Údajne totiž nie sú vhodné na celoročné bývanie. Je tomu skutočne tak?

Sú drevodomy vhodné na celoročné bývanie?

Nebudeme vás naťahovať. Moderné drevodomy sú samozrejme vhodné na celoročné bývanie. Potvrdia vám to tisíce ľudí, ktorí v nich bývajú od Komárna až po Oravu. Kde tento mýtus o sezónnosti vznikol, nie je celkom jasné. Zrejme si ľudia predstavujú niekdajšie letné rekreačné chaty. Drevodom sa však od nich výrazne líši. Jediné, čo ich spája je drevo. 

Aby bolo možné dostať na rodinný dom stavebné povolenie, musí spĺňať celý rad požiadaviek. Medzi ne patria napríklad statické a tepelnoizolačné vlastnosti. Preto sa aj konštrukcia drevodomov prispôsobila týmto požiadavkám. Na rozdiel od spomínaných rekreačných chát, má dom z dreva pevnú konštrukciu, ktorá unesie aj masívny krov s betónovou škridlou.

Kapitolou samou o sebe sú potom obvodové steny. Tie sú tvorené nosnou konštrukciu a výplňou z tepelnoizolačného materiálu. Aj z vonkajšej strany je dom ešte raz zaizolovaný. Výsledkom je potom situácia, kedy je v dome v zimných mesiacoch optimálne teplo a v lete príjemne chladno. Sú teda vhodné na celoročné bývanie.

Moderné drevodomy majú vnútornú aj vonkajšiu úpravu takú, že sú na nerozoznanie od povedzme murovaných domov. Neveríte? Presvedčte sa sami.

Malý celoročný drevodom

Pokiaľ hľadáte malý celoročný drevodom, tak náš bungalov 45 je pre vás ten pravý. Má kompaktné rozmery 11,2 m x 7,2 m. Preto sa vojde aj na menší stavebný pozemok. Pozostáva z troch priestranných miestností a ďalších úžitkových priestorov. Nájdeme tu zádverie, technickú miestnosť, kúpeľňu, samostatné WC, kuchyňu (so špajzou) spojenú s obývačkou a jedálňou. K tomu treba ešte pripočítať dve samostatné izby. 

Celoročný dvojposchodový drevodom

V tomto prípade je našim favoritom projekt 36. Ide o dvojposchodový drevodom, ktorý je určený na celoročné bývanie. Opäť má kompaktnejšie rozmery (6,7 m x 10,5 m), takže ho hravo postavíte kdekoľvek potrebujete.

Dispozícia domu pozostáva z prízemia, kde nájdeme kuchyňu spojenú s obývačkou a WC. Schodmi sa dostaneme na poschodie do nočnej časti domu. Tu sa nachádzajú tri veľké miestnosti vhodné napríklad, ako spálňa, pracovňa či detské izby. Zároveň je na poschodí aj kúpeňa s WC.

Cena za holodom začína od 128 600€ a na kľúč 138 730€.

celoročné drevodomy poschodové

Celoročný drevodom v tvare L

Pokiaľ hľadáte dom v tvare L, našim tipom pre vás je bungalov 58. Ide o priestranný dom, ktorý má vďaka svojmu pôdorysu výborne oddelenú dennú a nočnú časť domu. Do domácnosti sa vchádza cez zádverie. Na ľavej strane sa potom nachádza kuchyňa (a komora) s obývačkou. Na pravej strane domu sú umiestnené tri izby, kúpeľňa s WC a technická miestnosť.

Celoročný drevodom s garážou

Parkovať auto v teple a suchu je na nezaplatenie. Preto mnohí ľudia vyhľadávajú domy s garážou. V našom produktovom portfóliu ich máme hneď niekoľko. Jedným z nich je aj bungalov 61

Ide o priestranný dom, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujete. Nájdeme tu veľkú kuchyňu s obývačkou a jedálňou. Dve veľké izby so samostatným šatníkom, kúpeľňu s WC, samostatné WC a technickú miestnosť. Práve cez ňu sa vchádza do veľkej garáže.

Moderný celoročný drevodom

Drevodom môže byť nielen celoročný, ale aj moderný. Práve taký je bungalov 55. Zaujme už na prvý pohľad svojou plochou strechou. Do domu sa vstupuje cez zádverie. Na pravej strane domu sa nachádza obývacia izba s kuchyňou. Ľavú časť domu by sme mohli označiť za nočnú. Nachádzajú sa tu totiž tri priestranné izby. K domu samozrejme patrí aj kúpeľňa a samostatné WC.

Tip na záver

Drevodomy sú opradené množstvom povier a mýtov. Drvivá väčšina z nich nie je založená na pravde. Drevodomy totiž môžu byť a sú celoročné, moderné, poschodové, odolné voči hlodavcom a bez problémov vydržia to, čo murované stavby. Na rozdiel od nich však majú svoje jedinečné výhody.

Preto ak sa chystáte stavať, určite by ste mali zvažovať aj drevodom. Poprípade sa inšpirujte našim katalógom projektov. Zároveň budeme radi, ak nás oslovíte o cenovú ponuku. Naša spoločnosť Mirano sa špecializuje na montované drevodomy. Už roky ich staviame na Slovensku aj v Čechách a máme tisícky spokojných zákazníkov. Pridajte sa k nim aj vy.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov