27. januára 2016

3 spôsoby, ako získať peniaze na nový dom

Už sa s rodinou nezmestíte do bytu a túžite po vlastnom domčeku? Kde však zohnať peniaze? Milióny ľudí na svete premýšľajú, ako získať financie na svoj vysnívaný domov. Prezradíme vám, akými spôsobmi zaistiť dostatočný rozpočet na vašu stavbu domu. Ešte pred tým potrebujete zistiť, koľko peňazí budete reálne potrebovať.

Aký chcete dom? Murovaná klasika alebo montovaná stavba? Výhodou montovaných domov je okrem rýchlosti stavby a variabilnosti aj porovnateľne nižšia cena. Okrem toho si môžete na svojom pozemku dať postaviť menší domček, ktorý bude rásť aj s vašou rodinou.

Na kúpu domu môžete využiť vlastné zdroje, cudzie alebo ich kombináciu. Je vysoko pravdepodobné, že si budete na dom požičiavať aspoň časť prostriedkov. Okrem splátok myslite aj na náklady spojené s bývaním. Nežijeme v dome kamennej, preto treba platiť elektrinu, plyn i vodu. Žijeme v istom sociálnom systéme a s tým sú spojené ďalšie náklady ako daň z nehnuteľnosti, poplatky za odvoz odpadu a iné. Samozrejme, rátajte aj položkami ako TV a internet. Pokiaľ teda neplánujete chytať wifi signál od nového suseda.

Keď úspory nestačia na nové bývanie

Ako získať peniaze na váš nová domov? Tvrdá práca a vlastné úspory sa tentokrát nerátajú. Žijeme na Slovensku a vy nechcete dom kupovať až v šesťdesiatke. Skúsme sa teda pozrieť na to, aké sú možnosti financovania kúpy domu.

1. Zisk alebo risk pôžičky od známych

Áno, nie je to ideálne. Takýmto spôsobom výrazne ušetríte na úrokoch, ktoré by ste platili komerčnej inštitúcii. Na druhej strane vám pôžička od rodiny či známych môže značne skomplikovať vzťahy. Predíďte zbytočným nedorozumeniam a dohodnite si presné podmienky vopred, pokojne aj na základe zmluvy.

 2. Hypotéka ako hlavný trend

Hypotekárny úver z komerčnej banky je v prípade kúpy najvhodnejšia voľba. Aj napriek tomu, že si ho beriete až na niekoľko desaťročí. Ako istinu založíte buď nehnuteľnosť, ktorú kupujete, alebo tú, ktorú už vlastníte. Hypotekárny úver poskytujú banky maximálne do výšky okolo 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Pri akomkoľvek úvere je za každých okolností najlepšie, ak už máte určitú sumu našetrenú.

Bonitný klient vyzerá v očiach akéhokoľvek finančného subjektu dôveryhodne. Banka zohľadňuje niekoľko faktorov. Záleží pritom na vašom príjme, profesii, vzdelaní, ale i veku, rodinnom stave, počte detí a iných faktoroch. Je pravdepodobné, že banka uprednostní mladších klientov, aj napriek tomu, že starší majú spravidla vyššie príjmy. Pre banku je dôležité, že budete schopný dlhodobo splácať celý úver. Dobu fixácie úrokovej sadzby si určujete sami. Avšak, čím je táto doba dlhšia, tým vyššiu úrokovú sadzbu vám banka ponúkne.

3. Stavebný úver pre sporiteľov

Úver si môžete zobrať aj zo stavebnej sporiteľne. Pokiaľ sa zmestíte do určitého limitu, nepotrebujete ručiteľa, ani dokladovať svoj príjem a ani založiť nehnuteľnosť. Stavebný úver sa vám oplatí viac, ak ste si už zopár rokov sporili. Preto je vhodný skôr pre ľudí, ktorí plánujú aj niekoľko rokov vopred.

Nedávno bol takýto spôsob pôžičky populárny vďaka podpore od štátu. Hypotekárny trh nebol až tak rozvinutý. Dnešným trendom sú práve hypotekárne úvery. Pôžičky zo stavebnej sporiteľne dnes ľudia využívajú napríklad na rekonštrukciu bytu či domu, keď potrebujú menšiu sumu.

Byť mladý sa vyplatí

Ste mladý a chcete bývať vo svojom prvom domčeku alebo byte? Aby ste získali hypotéku pre mladých s príspevkom od štátu, musíte splniť niekoľko podmienok. Mať vek do 35 rokov a priemerný hrubý mesačný príjem za rok 2015 v maximálnej výške 1 119,30 eur. Prípadne, ak žiadate o príspevok spolu s partnerom, tak maximálna priemerná mzda na získanie príspevku je aktuálne 2 238,60 eur. Príspevok dostanete na prvých 5 rokov splácania úveru, pričom úrok je počas nich znížený o 3%.

Ako výrazne ušetriť na stavbe domu

Na záver sa s vami podelíme aj o zopár tipov, ako znížiť celkové náklady na výstavbu montovaného domu.

Vyberte si nenáročný pozemok. Samozrejme, že lokalita výrazne ovplyvňuje cenu pozemku. Avšak teraz máme na mysli niečo iné. Poriadne si premyslite napríklad to, či chcete stavať na kopci. Takáto poloha by mohla stavbu výrazne predražiť. Okrem toho si dávajte pozor aj na staršie pozemky, ktoré nie sú upravené. Pretože takéto práce vás môžu obrať o peniaze ešte pred začiatkom stavby.

Premyslite si celý projekt domu. Pokiaľ ste sa rozhodli pre montovaný dom, už teraz sú vaše náklady nižšie v porovnaní s murovanou stavbou. Cena nového domčeka však ešte závisí od pôdorysu, veľkosti stavby, typu strechy a najmä použitých materiálov. Ak chcete za každú cenu ušetriť, stavte na jednoduchosť.

Staňte sa majstrom. Ak si trúfate zvládnuť uloženie podlahy, maľovanie stien či úpravu vonkajšej fasády, smelo do toho. Pokiaľ ale nemáte dostatok času alebo si nie ste úplne istý svojimi schopnosťami, radšej si prizvite na pomoc odborníkov. Predsa len dom je dlhodobá investícia.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov