8. októbra 2017

Nový prístup vedúci ku správnemu dispozičnému usporiadaniu domu: tepelné zónovanie

S nástupom montovaných domov sa stalo bývanie vo vlastnom dostupným, zďaleka nie však podceňovaným. Dávno už nejde len a len o bývanie, ale skôr o bývanie v zdravých, nenákladných a ekologických podmienkach. S tým všetkým je silne späté dômyselné dispozičné riešenie, ktoré sa rodí už v samotnom zárodku projektovej dokumentácie. Chybné rozmiestnenie izieb vedie k zvýšeným výdavkom za energie aj vykurovanie a narúša útulnosť a pohodu v dome.

Pomôcka pre správne rozvrhnutie miestností

Pre toho, kto sa nechce zaoberať dlhými návodmi na to, ako správne usporiadať interiérové priečky, existuje stručná ale vysoko účinná pomôcka. Sú v nej uvedené svetové strany, na ktoré je možné orientovať miestnosť so špecifickým účelom. Riadenie sa týmto návodom má veľmi pozitívny vplyv na budúce tepelné straty domu a efektívnu hospodárnosť prevádzky.

PriestorOrientácia  ku svetovým stranám
ObývačkaZ – ZJ – J
Detská izbaJZ – J – JV
SpálňaJ – JV -V
PríslušenstvoJV – V – SV
JedáleňJZ  J – JV
KuchyňaZ – SZ – S
WCV – SV – S
KúpeľňaZ – SZ – S
Úložné priestoryZ – S – V
VstupS – V

Súčasným prístupom k členeniu dispozície je tzv. TEPELNÉ ZÓNOVANIE

Existujú stovky variant a možností dispozičných riešení, rovnako ako existujú odlišné potreby a požiadavky ľudí na ich budúce bývanie. Napriek tomu možno uviezť riešenie, s ktorým sa už stotožnilo mnoho užívateľov domov aj ich architektov a ukázalo sa ako veľmi účinné. Ide o tepelné zónovanie, ktoré sa snaží združovať miestnosti podľa ich režimu vykurovania aj spôsobu užívania. V rámci tepelného zónovania sa rieši rozdelenie domu na tri moduly – obytný, servisný a prídavný.

Obytná časť zahŕňa miestnosti na pobyt osôb a sú orientované vždy na slnečné strany. Servisné priestory sú určené ako komunikácia alebo ako príslušenstvo. Do prídavného modulu patria nevykurované časti domu (komory, prístrešok pre auto a pod.). Ďalej sa pri pôdoryse rozdeľuje vnútorný priestor domu na nočnú a dennú zónu.

Miestnosti a zariadenia ktoré sú pre montovaný dom prežitkami

Suterén alebo pivnica. Áno či nie?

Ak máte pozemok v rovine či veľmi miernom svahu, pivnica tu prestavuje zbytočný luxus. Jeden jej obostavaný kubík je o mnoho drahší, ako kubík zastavanej plochy nad zemou. K navýšeniu ceny dochádza predovšetkým vďaka ťažkej kontrole cien za zemné a výkopové práce.

Zimná záhrada bola nahradená presklenými plochami s priamym vstupom na záhradu

Zimné záhrady sa uchýlili do ústrania, lebo sa zistilo, že neprinášajú žiadne energetické zisky ale naopak. Lákavá nie je ani ich obstarávacia cena s prihliadnutím na skutočnú funkciu, ktorú v dome následne plnia. Konštrukčne sa však samozrejme zhotoviť dajú a to tak, že sa dokonale tepelne oddelia od vykurovaného priestoru, čo sa navrhuje zhodne s obvodovými konštrukciami. Presklené lodžie sú dnes už takmer nepotrebné, nahradili ich totiž veľké presklené plochy s priamym vstupom na záhradu. Trend veľkoformátových okien a dverí je značne obľúbený a energeticky prínosnejší. Je však nutné mať na mysli, že nič by sa nemalo preháňať. Na miestach, kde sa presklené plochy nachádzajú, chýbajú izolačné materiály, ktoré sú následne postrádané pri dosahovaní požadovaných energetických hodnôt.

Špajza je pre nízkoenergetické domy orieškom

Špajza známa z bežnej štandardnej výstavby sa stáva pre potrebu nízkoenergetického domu neekonomická a narúša vzduchotesnosť aj tepelné vlastnosti domu, a to najmä jej ventilačné otvory. Napriek tomu, že sa výstavba špajze v súčasných novostavbách neodporúča, riešenie tu tiež existuje. Pristavanú špájzu opatriť totožnými izoláciami a povrchom ako celý obvodový plášť domu a potom ho oddeliť od interiéru domu dvojitými zateplenými a tesnými dverami.

Riešenie krbu a digestora v súčasných nízkoenergetických novostavbách

Aj keď nízkoenergetické stavby poskytujú isté technické riešenia vytvárajúce podmienky pre zakomponovanie otvoreného krbu či klasického digestora, odporúča sa siahnuť po vhodnejších variantoch. Napríklad krbová vložka či alternatívne krbové kachle na miesto otvoreného krbu. Čo sa týka digestorov, vhodný je cirkulačný s výmennými filtrami namiesto klasického kuchynského digestora s núteným odvetrávaním. A nakoniec nielen na tento účel, ale aj na dosiahnutie čo najväčšej pohody a zdravého pobytu vnútri domu sa viac než odporúča inštalácia rekuperačnej jednotky.

Ak sa bez práce ani doma nezaobídete

Pracovňa je dnes preferovaná takmer v každom druhom projekte domu. Kde ju ale umiestniť? Predovšetkým na neslnečnú časť domu. Ak je dom viac podlažný, tak je dobré pracovňu situovať priamo na prízemie, blízko vstupu. Alebo do samostatného bloku prepojeného s domom. Prečo takto oddelene? Záleží samozrejme na vyťaženosti, ale prevažne platí, že pracovňa si nevyžaduje rovnakú pozornosť na vykurovanie ako miestnosti určené pre celodenný pobyt.

Hra na záver

Narysujte si schému požadovaného dispozičného rozvrhnutia miestností v dome a z katalógov si vystrihnite budúci zariaďovací nábytok v rovnakej mierke. Ten následne do nakresleného interiéru domu rozmiestnite a simulujte ceruzkou váš predpokladaný pohyb po dome v priebehu celého dňa. Táto na prvý pohľad detská hra už zhatila mnoho potencionálnych dispozičných riešení. Zásadou číslo jedna je, aby vnútorné komunikácie boli čo najkratšie a v každej miestnosti sa objavovali pokojné zákutia bez priechodov. Naraziť môžete na problém s rozmiestnením preferovaného nábytku alebo umiestnením televízie, ktorá nesmie byť rušená slnečnými lúčmi ani odrazmi plameňov z krbu.

Chyby v oblasti dispozície prenášané z tradičnej výstavby sa neustále opakujú

Aby ste nemuseli hru vyššie hrať stále dokola, alebo nedaj bože celý život nadávať, ako ste dom mohli rozvrhnúť inak, mrknite na chyby, ku ktorým opakovane dochádza:

  • Veľké množstvo presklených plôch je síce vizuálne veľmi efektívné, avšak nie tak tepelnoizolačné, ako obvodový plášť. V lete zasa môže dochádzať k nadmernému prehrievaniu. U presklených plôch sa teda oplatí riadiť heslom – všetkého s mierou.
  • Hriechom je situovať do zádverí (predsiene) dvere do kúpeľne. Dochádza k teplotným spádom až o 10 stupňov.
  • Zasadenie okenných rámov do líca fasády v exteriéri vedie k rozsiahlym tepelným mostom.
  • Plytvanie chodbami a nevyužívanými priestormi je nevyslovene zakázané.
  • Predsieňam chýba funkčné zádverie, ktoré je inak veľmi dôležité a to najmä pre nízkoenergetické vlastnosti domu. Plnia totiž funkciu tepelného filtra tesných vstupných a vnútorných dverí. V našich klimatických podmienkach je zádverie nutnosťou.
  • Šikmé a zakrivené steny síce nezapríčiňujú žiadne energetické prehrešky v stavebníctve, ale u ľudí vzbudzujú pocity úzkosti. Takže toto radšej tiež zvážte.
  • Málo úložných priestor je častým problémom nových projektov. Nezabudnite, že už nemáte pivnicu, špájzu ani iné nadbytočné miestnosti, kde by ste mohli veci uskladňovať.
  • Sporadické obloženie stien nábytkom má tiež za následok väčšie tepelné straty. Nebojte sa postaviť nábytok klasicky pri stenách, má to svoj praktický účel.

Nízkoenergetický montovaný dom Mirano stavaný na podklade tepelného zónovania

So správnou dispozíciou by vám samozrejme mal poradiť váš architekt. Ak ešte žiadneho nemáte a chcete si svoj sen o novom bývaní splniť čo najskôr, obráťte sa na firmu Mirano s.r.o.. Pomôžeme s projektom, ale aj so samotnou výstavbou montovaného domu, ktorého hrubá stavba stojí už za jeden týždeň. Naše montované domy sú ultra-nízko energetické, a preto je našou povinnosťou riešiť ich dispozíciu tak, aby sa týmto prívlastkom mohli pýšiť a šetriť vám čo najviac budúcich nákladov na bývanie.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov