12. novembra 2017

Pomôcka pre prvý náčrt domčeka: minimálne rozmery obytných miestností

Rozhodli ste sa pre nový domček a Vaše blízke okolie či projektant (stavebník) od Vás chcú vedieť, aký bude veľký, koľko a aké bude mať miestnosti, najideálnejšie potom vidieť už jeho predbežný náčrt? Či už odborníkom, alebo naopak laikom toto príde jednoduché. Vy však viete, že to zďaleka nie je taká hračka. Zakopaný pes je v tom, že chýbajú znalosti legislatívy ohľadne súčasných požiadaviek na minimálne počty a rozmery jednotlivých miestností v dome a na dom samotný. Preto je tu tento článok. Po jeho prečítaní by Vám mal ísť nákres domu pekne od ruky bez toho, aby vám ho následne niekto celý zmietol zo stola.

Rodinný dom je budova, ktorá je určená pre rodinné bývanie.

Ale aj budova so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, disponujúci maximálne troma bytmi, dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím.

V úplnom prvopočiatku je namieste si uvedomiť, čo všetko by malo v rodinnom dome byť , aby mohol byť posúdený ako plnohodnotné zázemie určené pre bývanie. Stručne a jednoducho, rodinný dom by mal disponovať minimálne jedným a maximálne tromi bytmi s vlastným vstupom, zázemím pre varenie, uskladňovanie potravín, osobnú hygienu a uloženie predmetov na upratovanie. Okrem minimálne jedného bytu, čiže súboru funkčne usporiadaných miestností s odpovedajúcim príslušenstvom, sa odporúča, aby bol domový komplex ďalej vybavený odstavnou plochou pre osobné vozidlo na každý jeden byt, garážou, komorou, priestormi na domáce práce a hospodárskymi či relaxačnými priestormi.

My sa teraz však budeme zaoberať skôr obytnými miestnosťami, medzi ktoré patria predovšetkým:

 1. Jedáleň;
 2. Kuchyňa;
 3. Obývacia izba;
 4. Spálňa;
 5. Pracovňa;
 6. Detská či hosťovská izba.

Počet rodinných členov, ktorí budú rodinný dom v budúcnosti plne využívať, je smerodajný!

A to do takej miery, že existuje tabuľka, ktorá priamo udáva minimálne výmery bytu podľa počtu osôb, s ktorými sa do nového domu budete sťahovať, alebo s ktorými sa do budúcna takto počíta.

Zdroj: STN 73 4301, 2005

Pre všetky obytné miestnosti v dome platí, že musia mať ideálnu svetlú výšku aspoň 2 600 mm (2 400 na úplnej hranici) a v prípade iba jednej obytnej miestnosti v dome podlahovú plochu 18 m2. Ďalej musia byť priamo denne osvetlené, priamo alebo nepriamo vetrateľné, vykurované skladby ich obvodových stien musia plniť dostatočnú tepelnú a akustickú ochranu. Všade v dome by sa malo dať pohybovať s predmetom o minimálnych rozmeroch 1 8 00 mm x 600 mm x 1800 mm.

Obývačka ako komplexný priestor tvoriaci srdce domu

Aby to však nebolo také jednoduché, aj každý druh obytnej miestnosti má určený minimálny rozmer  a musí spĺňať aj iné príslušné požiadavky. Začneme obývacou izbou, ktorá takmer vždy tvorí tú najväčšiu miestnosť v dome a ponúka sa k viacúčelovému využitiu. V rámci nového domu totiž môže plniť rôzne funkcie, podľa toho či bude navrhnutá ako:

 • Obývačka samostatná, oddelená od kuchyne, jedálne a spálne;
 • Obývačka prepojená s jedálňou;
 • Obývačka prepojená s jedálňou aj spálňou;
 • Obývačka s kuchyňou aj jedálňou, čiže tiež obytná kuchyňa.

Tieto rôzne časti obývačky môžu byť pokope alebo oddelené spájacími otvormi o šírke najmenej 2/3 šírky deliacej steny. Alkovňa, čiže vedľajší priestor s posteľou spojený s obytnou miestnosťou, musí byť oddelená od obývačky otvorom najmenej o šírke 4/5 miestnosti. Pokiaľ budú otvory menšie, než ako je uvedené, miestnosti sa posudzujú ako samostatné. Obývacia izba by mala mať takmer vždy priamy vstup z predsiene či haly.

Vzhľadom na to, že si nový rodinný dom obstarávate najmä kvôli lepšiemu pohodliu a väčšiemu vlastnému priestoru, prepojovať v ňom obývačku so spálňou, lôžkom aj jedálňou by pre vás nemalo moc veľký význam. Len tak pre zaujímavosť, keď by ste si za týmto variantom predsa len stáli, rozmer takéhoto multifunkčného priestoru by musel mať minimálne 20 m2.

Súčasným trendom je prepojovať obývačku s kuchyňou, stolovaním a so záhradou cez veľkoplošne presklené steny.

Najmenšia plocha, ktorú by taká miestnosť mala zaberať je 18 m2. Obývacia kuchyňa musí byť široká minimálne 3 300 mm.  Pre absolútne pohodlie je ideálny rozmer plochy viacúčelovej obývačky bez spálne odporúčaný na 45 – 50 m2. A to z toho dôvodu, že okrem dostatočne veľkej sedacej súprave alebo jedálenského stola, aj kuchyňa tu figurujúca, musí poskytovať určitý minimálny komfort. Pre pohodlné varenie je napríklad potreba mať voľný priestor pred jednostranne usporiadaným kuchynským zariadením min. 1 100 mm. V rámci kuchyne je treba vždy myslieť aj na ukladanie potravín do špajzovej skrine či komory, ktoré sú odvetrávané a nesmia byť umiestené vedľa komína či sporáka. A pozor na sporáky plynové, ku ktorým pribúda ďalší rad obmedzení.

Pokiaľ chcete riešiť obývačku, kuchyňu a jedáleň oddelene, tak tu platia nasledujúce minimálne rozmery:

 • Pracovná kuchyňa: 8 m2
 • Oddelená jedáleň: 8 m2
 • Kuchyňa s jedálňou: 12 m2
 • Samostatná obývačka: 16 m2

Spálňa – miesto nielen pre odpočinok

Pre spálňu s jednou posteľou je zavádzajúci rozmer miestnosti 10 m2 zo šírkou aspoň 2 000 mm, spálňa s dvoma posteľami potom 14 m2 zo šírkou 2 400 mm. Aktuálne je treba však myslieť aj na také zariadenia ako sú veľké „letisko“, skrine, šatník, nočné stolíky, detská postieľka, veľkoplošný televízor alebo zrkadlo. Keď niečo z tohto preferujete, na rozmeroch spálne trochu pridajte. Dostačujúca plocha spálne je v tomto prípade 16 m2. A keď už sme pri súčasných trendoch, pri umiestňovaní spálne myslite aj na to, či si náhodou neprajete mať s drahou polovičkou iba Vám prístupnú kúpeľňu. Pokiaľ áno, budete musieť prikresliť ešte jednu plnohodnotnú kúpeľňu aj pre svoje deti či návštevy.

Zdravé detské izby poskytujú priestor pre bezstarostné hranie

Vieme, že Vašim deťom bude nový rodinný dom ponúkať tú pridanú hodnotu, že si môžu hrať vonku, pekne na čerstvom vzduchu  a to priamo vo vlastnej záhrade. Prídu ale daždivé, chladné dni, chrípka alebo v rámci výchovy možno aj nejaké to „zaracha“. A práve vtedy deti viac než inokedy uvítajú zázemie v ich vlastnej izbe. Podľa noriem by mala mať detská izba minimálne 8 m2 pre jedno dieťa, 12 m2 potom v prípade detí dvoch. S prihliadnutím na potrebný nábytok a moderné technológie či detskú elektroniku, ktoré v izbe rozhodne nebudú chýbať, a predovšetkým s ohľadom na absolútne súkromie a pevné zdravie detí, sa oplatí pouvažovať nad tým, či si každé z ratolestí nezaslúži takýto priestor iba pre seba. Ďalším efektným nápadom je aj to, keď deti zdieľajú jednu izbu ako spoločnú spálňu, a naviac majú k dispozícii ešte jednu pridruženú avšak plne oddelenú izbu o veľkosti minimálne 8 m2, ktorá slúži ako herňa a následne študovňa. Vy si tento komfort môžete dopriať tiež, vo forme pracovne o rovnakej minimálnej veľkosti ako u detskej izby.

Kúpeľne a WC v množnom čísle – to je súčasný trend

Pokiaľ ste skromný človek, pre ktorého je viac kúpeľní či WC v dome zbytočný prepych a na svoj ranný či večerný hygienický rituál si kľudne počkáte do doby, než si ním prejdú iní členovia rodiny, dobre. Nesmie vás však byť viac ako 5. Potom už ste totiž nútený zariadiť dom minimálne dvoma umývadlami v rozdielnych miestnostiach. WC musí byť od kúpeľne riadne oddelené, čiže musí tvoriť samostatnú miestnosť o rozmere 900 mm x 1 100 mm, prípadne 900 mm x 1 500 mm pri otváraní dverí dovnútra. Pri záchodoch so špeciálnou misou sa tieto rozmery ešte o cca 50 mm navyšujú. Kombinácia záchodu a kúpeľne je možná iba v 1-izbových bytoch, čo sa majiteľov nového rodinného domu skôr netýka. V rámci rozmerov je potom tiež dôležité, či máte vyriešené pripojenie a umiestnenie práčky v niektorých z miestností v dome. Pokiaľ nie, musí s práčkou, konkrétne s jej rozmermi a napojením, počítať práve kúpeľňa. Tak či onak, minimálne podlahové plochy kúpeľne a WC sú nasledujúce:

 • Kúpeľňa a priestor pre práčku: 3,3 m2
 • WC: 1 m2 (otváranie dverí von), 1,3 m2 (otváranie dverí dnu)
 • WC s bidetom: 1,5 m2

Ako už sme trošku načrtli, súčasne sa preferuje mať v dome jednu rodičovskú a potom ďalej tiež detskú/hosťovskú kúpeľňu, aj WC. Pri viacposchodovom dome sa odporúča brať na zreteľ aspoň jednu kúpeľňu a oddelené WC na každom poschodí.

Teraz sa o slovo hlásia aj vstavané skrine. Zádverie je potom tiež veľmi dôležité.

Vo viac ako 2-izbovom dome sa odporúča v projekte rátať minimálne s 1 m2 na vstavané skrine. Samozrejme čím viac, tým lepšie, lebo komory, pivnice či podkrovia určené pre skladovanie vecí  boli  zo súčasných návrhov domčekov doslova vymazané, a to predovšetkým vďaka ich negatívnemu vplyvu na hospodárnu prevádzku v dome. Kvôli rovnakému účelu sa odporúča rátať tiež s uzatvoreným zádverím pri hlavnom vstupe.

Riadené vetranie ŠETRÍ PRIESTOR V DOME

Požiadavky na rozmery miestností v dome vyplývajú z normy STN 73 4301, čiže sú (až na výnimky v tejto norme opísané) záväzne stanovené ako minimálne. To predovšetkým preto, aby sa v miestnosti nachádzal dostatočný objem čerstvého vzduchu:

 • priemerná 0,5–násobná výmena vzduchu za hodinu,
 • výmena najmenej 15 m3 čerstvého vzduchu za hodinu,

a dalo sa v nej bez problémov pohybovať. Avšak práve vďaka riadenému vetraniu sa dajú tieto normové či odporúčané hodnoty o niečo podliezť, lebo rekuperačná jednotka zásobuje celý dom čerstvým a zdravým vzduchom nepretržito. S rekuperáciou tak môžete ušetriť ako pri samotnej novostavbe domu, tak aj pri jeho následnej prevádzke.

Tak vezmite ceruzku a papier. Náčrt vášho budúceho domčeka už teraz nepredstavuje žiadny zásadný problém, nemyslíte?

Je Vám teraz už všetko jasnejšie? No, zkúste si prehĺbiť  vedomosti ešte aj v ďalšom článku o tepelnom zónovaní a dotiahnite Váš náčrt k dokonalosti. Pokiaľ aj po prečítaní dnešných riadkov predsa len  v predstave o usporiadaní Vášho domu tápete, inšpirovať vás môžu naše typové projekty montovaných domov. Možno práve jeden z nich je pre Vás to pravé orechové a žiadnymi skicami sa  nemusíte viac zaoberať. Všetko už je totiž hotové a plne pripravené k realizácii vášho sna o bývaní. Montovaný dom od firmy Mirano s.r.o. disponuje rekuperačnou jednotkou, pýši sa veľmi nízkou energetickou náročnosťou a už na jeho stavbe samotnej sa dá neskutočne veľa ušetriť. Môže za to rýchla výstavba, premyslená konštrukcia a dômyselné stavebné postupy. Kontaktujte nás, a my pre Vás radi  vás urobíme kompletný projekt pre potrebu stavebného povolenia a celú či iba čiastočnú stavbu montovaného domu. A pokojne aj ten prvopočiatkový náčrt, ktorý by sa Vám teraz toľko zišiel, aby ste uspokojili zvedavých kamarátov či rodinu.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov