24. júna 2021

Centrálna rekuperácia – užitočný pomocník

Centrálna rekuperácia. Za posledných desať rokov sa stala bežnou súčasťou pri stavbe nových domov na Slovensku. Veľkou mierou je to dôsledok prísnejších regulácií a potreba splnenia podmienok pre energetickú triedu A0 pri novostavbách. Čoraz častejšie však po tejto technológii siahajú aj ľudia, ktorí majú staršie domy no nechcú strácať drahocenné teplo von oknom.

Vetranie patrí ku každodenným činnostiam v bežnej domácnosti. Pokiaľ je vonku zhruba rovnaká teplota a vlhkosť ako v interiéri, všetko je v najlepšom poriadku. Stačí otvoriť okno a nechať prirodzene vymeniť vzduch. Problém nastáva vo chvíli, keď je medzi interiérovou a exteriérovou teplotou väčší rozdiel.

Napríklad počas leta. V dome máte príjemných 20°C, no vonku je horko a teplomer v tieni ukazuje 35°C. Ak chcete vyvetrať vydýchaný vzduch, nezostáva vám nič iné než otvoriť okno a pustiť si horúci vzduch do domu. Ak takýto proces zopakujete počas niekoľkých dní, zrazu už v domácnosti nebude 20°C, ale 25°C. 

Rovnaký princíp platí aj počas zimy. Vtedy však drahé teplo uniká pri vetraní oknami von. 

Ako funguje rekuperácia?

Problém s veľkými výkyvmi teplôt medzi interiérom a exteriérom dokáže vyriešiť rekuperácia. Súčasné technológie poskytujú viaceré prevedenia, no ich princíp fungovania je viac menej rovnaký. 

Srdcom rekuperácie je výmenník tepla. Ten sa počas toho, ako prúdi vzduch von z domácnosti, buď ohrieva alebo ochladzuje. Následne čerstvý vzduch z vonkajšieho prostredia vo výmenníku buď prijme alebo odovzdá energiu. Výsledok je v praxi potom taký, že v lete prúdi do interiéru vzduch, ktorého teplota je len o dva či tri stupne vyššia, než je aktuálna teplota vo vnútri. To isté platí v zimnom období. 

Centrálna alebo decentrálna rekuperácia? V čom je rozdiel?

V súčasnosti sú pri rekuperácii k dispozícii dve riešenia:

  • Centrálna rekuperácia - ako už názov prezrádza, ide o verziu, kde je celá rekuperačná jednotka sústredená na jednom mieste. Štandardne ide o technickú miestnosť. Z nej sú následne rozvedené trubky na prívod a odvod vzduchu po celej domácnosti. Takéto riešenie je pomerne bežnou súčasťou moderných domov. 
  • Decentrálna rekuperácia - ide o variant, kde je rekuperačná jednotka vyrobená v menšom prevedení a v ucelenom bloku, pričom sa inštaluje priamo na obvodovú stenu domácnosti. Zvyčajne sa montuje do každej izby jedna rekuperácia. 

Centrálna rekuperácia v montovaných drevodomoch od Mirano

U nás v Mirano spolupracujeme pri realizácii domov so spoločnosťou Komfovent a ich rekuperačnými jednotkami Domekt. Ich produkty patria medzi špičkové riešenia, ktoré sú dostupné na trhu. Získali napríklad certifikát Passive House Institute, vďaka čomu sú predurčené pre pasívne a nízkoenergetické domy. 

rekuperácia komfovent

Centrálna rekuperačná jednotka Domekt funguje na princípe rotačného výmenníka tepla, ktorý umožňuje aj čiastočné spätné získavanie vlhkosti. Tento fakt oceníte najmä v zime, kedy v interiéroch vplyvom vykurovania prevláda suchý vzduch. Navyše, vďaka schopnosti vracať vlhkosť odpadá problém s riešením odvodu kondenzátu. 

Pre zákazníkov máme v ponuke tri centrálne rekuperácie: R-200-V, R-300-V, R-400-V. 

Na svoju činnosť potrebujú klasických 230V a jednu fázu. Ich účinnosť sa líši podľa výrobku. Pri R-200-V je to 82%, R-300-V 85% a pri poslednom o percento viac. Za hodinu dokážu vymeniť od 218 do 354 m3 vzduchu. Pokiaľ sa obávate, že by rekuperačné jednotky Domekt boli hlučné, tak vás isto poteší správa, že ani najhlučnejšia z nich neprekročí hodnotu 40 dB. 

Všetky tri centrálne rekuperačné jednotky sú veľmi kompaktné a tak sa poľahky zmestia do technickej či inej miestnosti. Navyše majú zabudovanú dohrevovú špirálu, takže nevpustia do interiéru žiadnu zimu zvonka. 

Súčasťou ponúkaných rekuperácií sú aj filtre typu F7 a M5. Tie zachytia drobné prachové častice, spóry húb a plesní, spaliny a ďalšie nečistoty väčšie ako 2 mikróny (tisíciny milimetra). Do domácnosti tak bude prúdiť nielen čerstvý, ale aj čistý vzduch, čo ocenia najmä alergici alebo ľudia žijúci na miestach so zvýšenou prašnosťou. 

Je teda rekuperácia pomocník alebo zbytočná investícia?

Odpoveď na túto otázku je pomerne jasná, hoci sa nebude každému páčiť. Rekuperačná jednotka je užitočný vynález. Obyčajným vetraním vypustíme počas zimy viac ako 50% drahého tepla. Ako sme spomínali vyššie, podobne, hoci naopak, to funguje aj v lete. V tomto prípade však musíme dom vychladzovať klimatizáciou

Navyše, odborníci radia, že je potrebné vetrať pravidelne počas dňa. Najlepšie aspoň 4 - 6 krát denne a minimálne 5 minút. To samozrejme väčšina z nás, najmä počas zimy nerobí. S rekuperáciou vám táto starosť odpadá. Bude vetrať sama, pravidelne a ako bonus vám do interiéru vpustí vzduch bez škodlivín.

Na záver

Ak zvažujete stavbu montovaného domu a máte otázky ohľadom rekuperácie či splnenia energetickej normy A0, neváhajte nás kontaktovať. V tejto oblasti máme bohaté skúsenosti a za sebou stovky realizovaných stavieb. Radi vám pomôžeme.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov