25. júla 2021

Lokálna rekuperácia vám pomôže dosiahnuť energetickú triedu A0

Lokálna rekuperácia. Čoraz častejšie preniká do projektov novostavieb bežných ľudí. Ponúka totiž výhody centrálnej rekuperácie, no v rukáve má navyše celú radu benefitov. Okrem iného vie pomôcť dosiahnuť energetickú triedu A0. Svoje uplatnenie však nájde aj pri rekonštrukcii starých domov či bytov.

Rekuperácia vzduchu nie je v stavebníctve žiadna novinka. Podobne ako klimatizácia je na trhu už vyše dve desiatky rokov. V poslednom období však dopyt po technológii zabezpečujúcich výmenu vzduchu v domácnosti narastá. Môže za to jednak čoraz prísnejšia energetická norma. Tá sa snaží znížiť spotrebu energie novopostavených domov a bytov. 

Zároveň však stúpa povedomie ľudí o potrebe inteligentného vetrania. Klasické vetranie otvorením okien je jednak neefektívne, ale taktiež aj nedostatočné. Aby sme dosiahli v domácnosti dostatočné množstvo čerstvého vzduchu, mali by sme každý deň štyri až šesťkrát otvoriť okná na minimálne päť minút. 

Zrejme si aj sami dokážete predstaviť, koľko tepla unikne von v zime. Platí to však aj naopak. V lete sa nám pri vetraní navalí do vnútra množstvo tepla z exteriéru. Hrubá izolácia či hliníkové okná s trojsklom tak strácajú svoj význam. Len pre lepšiu predstavu, podľa odhadov vetraním v zime stratíme viac než 50% tepla. 

Vetrať však potrebujeme. No nedalo by sa to inak, než len otvorením okien?

Rekuperácia vzduchu, vetranie 21. storočia

Riešením je práve rekuperácia vzduchu. Pre tých, čo tento pojem nepoznajú, ide o technológiu, ktorá zabezpečí výmenu vzduchu v domácnosti, za relatívne nízkych energetických strát a navyše do interiéru pustí iba vzduch bez alergénov a prachu. 

Rekuperácia funguje na princípe výmeny tepla. Po istú dobu nasáva vzduch zvnútra a vypúšťa ho von do exteriéru. Potom ventilátor začne vzduch z vonku nasávať. Celá technológia tak funguje podobne ako ľudské pľúca. Kľúčovým prvkom celej rekuperácie však je výmenník tepla. 

Ten sa pri “výdychu” ochladzuje alebo ohrieva (záleží od ročného obdobia) vzduchom z vnútra. Keď potom príde rad na “nádych” teplý či studený vzduch z exteriéru sa vo výmenníku tepla vyrovná zhruba izbovej teplote. Do vnútra vám teda vďaka rekuperácii prúdi viac menej vzduch o rovnakej teplote, akú máte v interiéri. 

Možno ste si všimli, že píšeme neurčito o teplote vzduchu prúdiaceho do vnútra. Je to preto, že žiadna rekuperácia doposiaľ nemá stopercentnú účinnosť. Lokálna rekuperácia MELTEM, ktorú používame pri realizácii našich projektov však dosahuje spätný zisk tepla do 94%, čím sa radí k špičke na trhu. 

V súčanosti sa štandardne montujú dva druhy rekuperácií 

  • Centrálna rekuperácia - rekuperačná jednotka sa nachádza na jednom mieste (napr. technická miestnosť). Z nej sú vedené rozvody vzduchu do jednotlivých miestností. 
  • Lokálna rekuperácia - môže obsahovať prvky centrálnej rekuperácie, kedy sú rozvody vzduchu rozvedené po domácnosti. Väčšinou však slúži na rekuperáciu vzduchu v jednej väčšej miestnosti alebo menšom byte. Montuje sa priamo na obvodovú stenu domácnosti.

Keďže centrálnej rekuperácii sme sa v našom blogu už venovali, pozrieme sa teraz bližšie na lokálnu rekuperáciu. U nás v Mirano spolupracujeme v prípade inštalácií lokálnych rekuperácií so spoločnosťou MELTEM. 

Hlavné výhody a nevýhody lokálnej rekuperácie 

Medzi hlavné výhody lokálnej rekuperácie patrí:

  • Jednoduchá montáž - odpadá potreba rozsiahlych stavebných prác, čo sa hodí nie len pri rekonštrukcii domácnosti. 
  • Vysoká účinnosť výmeny tepla - dnes sa účinnosť výmeny tepla pohybuje od 80% vyššie. V prípade technológie od MELTEM je to až do 94%.
  • Nízka spotreba energie - hoci si prevádzka rekuperácie vyžiada zvýšené náklady na elektrinu, bude to neporovnateľne menej v porovnaní s ušetrenými nákladmi na teplo. 
  • Filtrácia vzduchu - či už žijete v meste plnom smogu alebo na vidieku, kde je kopec alergénov, v oboch prípadoch oceníte schopnosť rekuperácie filtrovať vzduch. 

Patrí sa však spomenúť aj nevýhody:

  • Cena - aj napriek čoraz väčšej rozšírenosti rekuperácie, patrí táto technológia stále medzi tie drahšie položky pri výstavbe domu. 
  • Údržba - tak, ako všetky moderné vymoženosti v domácnosti, aj rekuperácia si bude vyžadovať pravidelnú údržbu. Minimálne pri výmene protiprachových a uhlíkových filtrov. 
Lokálna rekuperačná jednotka Meltem WRG II
Lokálna rekuperačná jednotka Meltem WRG II

Lokálna rekuperácia, cesta na dosiahnutie energetickej triedy A0 

Podľa súčasných noriem, musí každá novostavba na Slovensku spĺňať parametre energetickej triedy A0. Výborným pomocníkom pri dosahovaní tejto kľúčovej hranice je práve lokálna rekuperácia MELTEM. Tá vďaka svojej účinnosti pomáha znižovať spotrebu energie resp. faktor primárnej energie. 

Lokálna rekuperácia MELTEM sa dá na dosiahnutie energetickej triedy A0 skombinovať napríklad s tepelným čerpadlom. Alebo pokiaľ máte vašu domácnosť vyhrievanú kondenzačným kotlom v kombinácii s krbom alebo pecou, dosiahnete opäť v spojení s lokálnou rekuperáciou MELTEM energetickú triedu A0. 

Lokálna rekuperácia Melten pre 3 miestnosti
Lokálna rekuperácia Melten pre 3 miestnosti

Prečo montujeme lokálnu rekuperáciu MELTEM

Niektoré z benefitov lokálnej rekuperácie MELTEM sme už spomenuli vyššie. Vysoká účinnosť výmeny tepla, jednoduchá montáž či nízka spotreba energie. Technológia od MELTEM však toho dokáže ešte viac. 

Tak napríklad má nastaviteľný výkon v 10 stupňoch od 10 do 100 m3/hod. Dokáže tiež efektívne potlačiť hluk z ulice až do 50 dB a má veľmi nízku prevádzku od 8 dB. 

Jej hlavná výhoda však spočíva v tom, že dokáže nahradiť centrálnu rekuperáciu. Nepotrebuje však veľké rozvody vzduchu. Postačí malý systém potrubí s dĺžkou trasy do 12 metrov, ktorý dokáže odvetrať priestory s plochou do 50 m2

Pokiaľ teda plánujete novostavbu alebo rekonštrukciu svojej domácnosti a nemáte priestor na centrálnu rekuperáciu, je technológia od MELTEM tá pravá pre vás.

Na záver

V prípade, že máte akékoľvek otázky ohľadom lokálnej rekuperácie alebo stavby montovaného domu v energetickej triede A0, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov