15. septembra 2021

Valbová strecha má svoje jasné výhody

Valbová strecha. V súčasnosti patrí medzi najčastejšie riešenie krovov pri moderných bungalovoch. Niet sa čomu čudovať. Nielen, že plní praktickú úlohu zastrešenia domu, ale zároveň dokáže dodať rodinnému domu jedinečný vzhľad. Samozrejme aj valbová strecha má okrem pozitív aj zopár nevýhod. Oboje si zhrnieme v tomto článku. 

Valbová strecha je tesárom známa už stáročia. V minulosti boli populárne najmä kvôli svojej praktickosti. Na rozdiel od sedlovej strechy, neexistuje pri valbovom krove predný a zadný štít. Ten býval pôvodne z dreva, a preto ho bolo potrebné pravidelne udržiavať. Valbová strecha tak bola a stále je svojim spôsobom bezúdržbová.

Čo si predstaviť, keď sa povie valbová strecha?

Pokiaľ si neviete hneď v mysli vybaviť ako valbová strecha vyzerá, nevadí. Valbový krov je typ šikmej strechy. Na rozdiel od sedlového krovu, má valbová strecha namiesto dvoch zvislých štítov ďalšiu dvojicu sklonených plôch - valby. 

Sklon valbovej strechy sa vyberá s ohľadom na lokalitu a nadmorskú výšku. Najdôležitejším faktorom je výskyt snehu v zime. Čím vyššia nadmorská výška a bohatšia nádielka snehu, tým väčší by sklon strechy mal byť. Práve tento prvok spôsobí, že sa sneh na streche neudrží. 

valbová strecha
dom s valbovou strechou (projekt Bungalov 5)

Výhody valbovej strechy

V prípade valbovej strechy existuje niekoľko nesporných benefitov. Šikmý sklon všetkých štyroch strán krovu zabezpečuje väčšiu stabilitu a odolnosť. Ide o dôležitý prvok najmä v oblastiach, kde prevládajú časté vetry. Valbová strecha za túto vlastnosť vďačí nižšiemu aerodynamickému odporu vzhľadom na absenciu kolmých štítov a menej ostrým uhlom hrebeňov. 

Vďaka rozloženiu odkvapov dokáže valbová strecha lepšie odvádzať dažďovú vodu. Na tento fakt treba opäť myslieť v prípade, že žijete v oblasti s množstvom zrážok či bohatou nádielkou snehu v zimných mesiacoch. 

Pokiaľ hovoríme o výhodách valbového krovu, nesmieme zabudnúť ani na jeho estetickosť. Nie, že by sedlová strecha bola nevzhľadná, no valbová strecha dodá každému domu nádych romantickej chalúpky z rozprávky.

Negatíva valbovej strechy

V prvom rade je to vyššia cena. Montáž valbového krovu je konštrukčne zložitejšia. Vyžaduje si viac rezania, pílenia a v konečnom dôsledku aj viac drevného materiálu. Tento fakt sa musí zákonite prejaviť aj v cene. 

Druhým negatívom môže byť práve samotný vzhľad strechy. Nie každý túži po tom, aby jeho dom vyzeral ako drevenica z Vlkolínca. V takom prípade treba ísť do úplne opačného riešenia v podobe rovných striech. 

K negatívam valbovej strechy by sme mohli zaradiť aj menší podkrovný priestor. Tu však nemožno zaujať jednoznačné stanovisko. Pre mnohých je práve zošikmenie všetkých podkrovných stien to pravé orechové. 

Akú strešnú krytinu si vybrať na valbový krov?

Valbová strecha sa v prípade strešnej krytiny nijako nelíši od povedzme sedlovej strechy. Zvyčajne teda záleží od investora, aký variant si vyberie. Pomerne častým riešením je klasická betónová alebo keramická škridla. Ide síce o drahší variant, no zato sa majiteľ domu na dlhé roky nemusí o údržbu či opravu strechy zaujímať.

Dnes už nie je ničím nezvyčajným, že sa ako strešná krytina použije plech.

Posledným, na rodinných domoch nie príliš často používaným riešením, sú povlakové strešné krytiny. Ide napríklad o rôzne špeciálne fólie alebo asfaltové pásy. Takéto riešenie sa zvykne používať najmä na rovných strechách resp. rôznych záhradných prístreškoch. Nevýhodou je potreba podbiť osb doskami alebo šalovacími doskami celý krov, na ktorý sa následne fólia alebo asfaltový pás nanesie. 

Na voľbu strešnej krytiny má vplyv aj samotný sklon strechy. Napríklad betónové a keramické krytiny si vyžadujú sklon aspoň 22°. Asfaltové šindle sú na tom lepšie a zvládnu sklon strechy aspoň 18°. Drážkované krytiny sa dajú použiť už od sklonu 7°. 

Pre koho je valbová strecha ideálna?

Valbová strecha je vhodná prakticky pre každého. Ako sme však spomínali vyššie, ideálna je najmä do polôh s vyššou nadmorskou výškou, v lokalitách s vyšším úhrnom zrážok a častými vetrami. Samozrejme sa hodí aj pre tých, ktorí chcú vdýchnuť svojmu domu čiastočne jedinečný a čiastočne rozprávkový vzhľad.

dom s valbovou strechou a garážou
Bungalov 38 - dom s valbovou strechou z nášho katalógu

V našom Mirano katalógu nájdete 23 projektov domov s valbovou strechou. Preto veríme, že si vyberie aj ten najnáročnejší klient.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov