14. decembra 2021

Katalógový dom vs. dom na mieru. Pre ktorú možnosť sa rozhodnúť?

Pred výstavbou domu treba urobiť veľa rozhodnutí. Napríklad si treba vybrať, či bude nová domácnosť vychádzať z katalógu alebo ju architekt navrhne na mieru. Obe možnosti v sebe nesú výhody aj nevýhody. My sa dnes pozrieme práve na to, kedy sa rozhodnúť pre jednu či druhú možnosť.

V našich končinách si dom na mieru vyberá zhruba 30% ľudí. Zvyšok volí radšej projekty vychádzajúce z katalógov. Zaujímavé je, že v západnej Európe je pomer opačný. Približne šesť z desiatich ľudí sa rozhodne pre dom na mieru, zvyšní štyria vyberú katalógový dom. 

Prečo je tomu tak, môžeme len hádať. Rozhodujúcim faktorom zrejme bude cena. Tým sa dostávame k prvej výhode katalógového domu.

Výhody katalógového domu

Výstavba rodinného domu nie je lacná záležitosť. Preto sa niektorí ľudia snažia ušetriť už od samého začiatku budovania nového rodinného sídla. Napríklad si radšej vyberú svahovitý pozemok, na ktorom sa pri prvotnej investícii dá ušetriť (viac si môžete prečítať v našom článku o tom, ako vybrať pozemok pre rodinný dom).

Možnosťou ako ušetriť zopár stoviek eur je vybrať si katalógový dom. Jeho cena býva v porovnaní s projektom domu na mieru až o dve tretiny nižšia. Ďalším benefitom je fakt, že viete, čo kupujete. Nemusíte zložito vymýšľať, kde umiestniť kúpeľňu alebo kuchyňu. Len si vyberiete z ponúkaných možností. 

Navyše ponuka projektov nemusí byť vôbec malá. Napríklad náš katalóg projektov v Mirano obsahuje až 56 rôznych návrhov domov od malých, cez poschodové až po luxusné bungalovy pre náročných. 

V niektorých prípadoch je dokonca možné si daný návrh pozrieť priamo naživo. Stačí navštíviť vzorový dom. Čoraz častejšie sa katalógové domy pretvárajú aj do virtuálneho prostredia, takže je možné si ich pozrieť v 3D perspektíve.

Benefitom katalógového domu je aj rýchle dodanie projektu. Rádovo ide o týždeň, maximálne dva. 

Nevýhody katalógového domu

Niektorým ľuďom môže pri katalógovom dome prekážať, že nie je jedinečný. Ďalšia nevýhoda vznikne vo chvíli, kedy chce investor napasovať dom z katalógu na atypický pozemok (napríklad dlhý a úzky). Vtedy treba hľadať kompromisy, čo býva neraz problematické. O tom, že sa to s našou ponukou domov dá, sme písali v článku o problematických stavebných pozemkoch. 

Kedy sa oplatí vybrať si katalógový dom?

V prvom rade vtedy, keď niektorý katalógový dom sadne na mieru a investor je s ním plne stotožnený. Akonáhle treba robiť úpravy, začína sa cena zvyšovať. Najmä, pokiaľ sa zmeny týkajú úpravy obvodových alebo nosných stien, nakoľko treba znovu všetko prekresliť a prepočítať. 

Dôležitým prvkom pri rozhodovaní sa pre katalógový dom je aj pozemok. Vybraný projekt by mal správne zapasovať aj na stavebnú parcelu. Podstatná je napríklad orientácia voči svetovým stranám (najmä okná by mali smerovať na slnečné strany). V niektorých prípadoch sa dá situácia vyriešiť zrkadlovým obrátením projektu. 

Benefity domu na mieru

Pre túto možnosť sa veľa majiteľov rozhoduje v momente, kedy robí povedzme rekonštrukciu starého domu. Nie vždy sa pôvodné stavby zrútia. Niekedy sa majitelia rozhodnú staršiu budovu ponechať a vhodne na ňu napasovať novostavbu. V takomto prípade však nie je možné vychádzať z katalógového domu a k slovu sa dostáva architekt. 

Za hlavný benefit v prípade domu na mieru je jeho jedinečnosť. Muselo by ísť o veľkú náhodu, aby architekt nakreslil na základe požiadaviek investora dva tie isté domy. Keďže je dom šitý na mieru, bude po dokončení plne vyhovovať kritériám nových majiteľov. Odpadá tak potreba robenia kompromisov. 

Dom na mieru je navyše možné napasovať prakticky na akýkoľvek stavebný pozemok (musí samozrejme spĺňať podmienky na vydanie stavebného povolenia). Nezáleží však na tom, či je pozemok svahovitý alebo má nepravidelný tvar. 

projekt-na-mieru

Negatíva domu na mieru

Častým negatívom domu na mieru je cena. Ako sme spomínali vyššie, návrh projektu na mieru býva zhruba o dve tretiny drahší, než v prípade katalógového domu. Pokiaľ investor nemá vhodnú predstavivosť, nevidí čo vlastne kupuje. Preto je nutné dať spraviť aj architektonický návrh domu.

Problematický je aj dlhší čas, kým sa projekt dostane do rúk majiteľa. Obvyklá doba vypracovania projektu je päť až desať týždňov. 

Pre koho je dom na mieru ideálny?

Pre toho, kto chce mať jedinečný dom, upravený podľa svojich požiadaviek. Dom na mieru je vhodný aj pre investora, ktorý má záujem o domy s väčšou rozlohou. Stáva sa, že projekty katalógových domov nad 160 m2 nie sú dostupné. 

Ďalej v prípade, že má investor atypický pozemok a nevie naň napasovať žiaden projektový dom. A taktiež v situácii, kedy sa prepája starší dom s novostavbou.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov