30. októbra 2021

Ako vybrať pozemok pre rodinný dom? Prinášame praktické tipy

Otázku ako vybrať vhodný pozemok pre rodinný dom si kladie takmer každý, kto zvažuje stavbu domu a pozemok zatiaľ nevlastní. Táto úloha však nie je jednoduchá a je potrebné zvážiť veľa rôznych faktorov. Najčastejšie sa jedná o lokalitu, orientáciu pozemku na svetové strany, svahovitosť a samozrejme cenu. Preto sme pripravili zoznam základných kritérií, ktoré by ste mali pri výbere pozemku dobre zvážiť. 

Hneď na úvod si je potrebné uvedomiť, že výber pozemku pre rodinný dom nebude rýchla záležitosť a ani by nemala byť. Možno vám síce padne do oka hneď prvý pozemok, na ktorý sa prídete pozrieť. Aj tak sa však odporúča pozrieť viacero parciel, aby ste mali s čím porovnávať. Preto rátajte s tým, že nájsť a definitívne sa rozhodnúť pre niektorý z voľných stavebných pozemkov môže trvať aj niekoľko týždňov. 

Lokalita stavebného pozemku je extrémne dôležitá

Pri výbere stavebnej parcely je veľmi dôležitá lokalita stavebného pozemku. Jednoduchý pojem v sebe ukrýva celý komplex kritérií. V prvom rade je to miesto, kde váš budúci dom má stáť.

Vidiek alebo okraj mesta?

Mnohí ľudia hľadajú stavebný pozemok na vidieku. Do dediny ich ťahá vidina vidieckej idylky. Spev vtákov, čistý vzduch a pokoj. Nie je však vidiek ako vidiek. V okolí väčších miest sa dediny prudko rozvíjajú, no moderné developerské projekty potláčajú pôvodný charakter dedinského života. 

Preto pokiaľ chcete vidiecku idylku, treba sa presťahovať do väčšej vzdialenosti od vychytených lokalít. To ovplyvní aj cenu pozemku, ktorá bude nižšia. Na druhú stranu sa predĺži čas cesty do zamestnania (ak samozrejme nepracujete z domu). 

Niekomu však predstava vidieckeho života nie je po chuti. V takom prípade je lepšie siahnuť po pozemkoch nachádzajúcich sa buď na okraji mesta alebo v satelitných oblastiach. Výhodou je lepšia dostupnosť služieb, väčšia pestrosť pracovných príležitostí a kratšia vzdialenosť na dochádzanie do zamestnania. 

Dostupnosť služieb

Dostupnosť služieb a pracovných príležitostí je kritérium, ktoré niekedy ľudia zabudnú zvážiť. Pokiaľ plánujete rodinu, je dôležité mať čo najbližšie škôlku a základnú školu. Samozrejmosťou by mala byť aj blízkosť pošty, autobusová poprípade vlaková zástavka alebo obchod. 

Orientácia pozemku voči svetovým stranám

Hoci sa to môže zdať ako triviálna záležitosť, pri výbere stavebného pozemku treba zvážiť aj orientáciu voči svetovým stanám. Ako ideálne sa odporúčajú domy, ktoré majú prístup na ulicu zo severnej strany. Vďaka tomu môžete zvyčajne umiestniť terasu na juh a trebárs detské izby a spálňu smerovať primárne na východ. 

Dostupnosť inžinierskych sietí

Tento bod je dôležitý najmä vtedy, pokiaľ si vyberáte stavebný pozemok mimo ponuky developerov. Ich projekty väčšinou majú inžinierske siete pokryté. V prípade iných miest, kde by mal stáť váš vytúžený dom treba zvážiť, či sa dá pripojiť na vodu, elektrinu a kanalizáciu. 

Elektrina by mala byť základ. Voda sa dá vyriešiť studňou, no jej vyvŕtanie a sprevádzkovanie môže vyjsť na vyše 3 tisíc eur. Pokiaľ v danej lokalite chýba kanalizácia, bude nutné vybudovať žumpu, vlastnú čističku odpadových vôd alebo koreňovú čističku. Všetky riešenia však opäť predražia konečnú cenu za bývanie. 

Svahovitosť stavebného pozemku

Svahovitosť stavebného pozemku predstavuje ďalší dôležitý faktor. Svahovité pozemky bývajú štandardne o niečo lacnejšie než rovinaté v rovnakej lokalite. Na druhú stranu treba rátať s tým, že stavebné resp. terénne úpravy budú na domoch vo svahu podstatne vyššie. Cena týchto úprav hravo presiahne aj 20 tisíc eur. Svahovitý pozemok by si preto mali vyberať ľudia, ktorý chcú dom napríklad podpivničiť. O výhodách a nevýhodách podpivničených bungalovov sme už písali v našom blogu.

podpivniceny dom vo svahu

Územný plán vám môže zmraziť úsmev na tvári

Predtým, než sa rozhodnete kúpiť konkrétny stavebný pozemok, vypýtajte si od obce územný plán. Tento dokument vám prezradí, aké sú na danom území resp. pozemku obmedzenia, za akých podmienok môžete na danej parcele stavať (môže tam byť napríklad definované, kde sa môže stavať, aký má byť typ a sklon strechy a pod.)

Územný plán vám zároveň prezradí, či sa výstavba v okolí bude aj naďalej rozširovať a ak hej, tak akým spôsobom. Informácia o ďalšom rozvoji danej oblasti je dôležitá najmä v prípade, ak sú vedľa vás voľné nezastavané plochy. 

Parametre stavebného pozemku

Parametre stavebného pozemku sa líšia v závislosti od potrieb budúcich obyvateľov domu. V súčasnosti sa predávajú zhruba 5 - 7 árové stavebné parcely. Tie sú vhodné pre moderné bungalovy so zastavanou plochou zhruba 100 - 150 m2. Zvyšok pozemku sa dá využiť napríklad na garáž a zelené úžitkové plochy.

moderný bungalov s garážou

Ideálny stavebný pozemok má obdĺžnikový tvar s pomerom strán 2:3. Šírka strany orientovanej k prístupovej ceste by mala mať aspoň 18 metrov. V takom prípade bude možné postaviť voľne stojaci dom s dostatočným odstupom od susedov, pričom zostane priestor aj na garáž.

Na záver

Nech už pri výbere stavebného pozemku budete zvažovať ktorékoľvek kritériá, pamätajte jedno. Dokonalý pozemok neexistuje. Ak si myslíte, že hej, niečo ste isto nepostrehli. Preto v každom prípade budete musieť spraviť nejaký kompromis. 
V Mirano sme preto pripravili katalóg projektov domov v ktorom nájdete dom vhodný na akýkoľvek stavebný pozemok.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov