Telefón
0908 759 152
Čo je kolaudácia domu?
Kolaudácia je proces, ktorým sa nehnuteľnosť oficiálne, teda úradne schvaľuje a dáva do užívania. Jej primárnou úlohou je najmä ochrana zdravia budúcich užívateľov a tiež požiarna bezpečnosť. Zároveň sa týmto krokom zabezpečuje ochrana verejných záujmov a práv účastníkov konania z hľadiska starostlivosti o životné prostredie. Kolaudačný proces prebieha po ukončení všetkých realizačných prác na novostavbe alebo rekonštrukcii, na ktorú bolo vydané stavebné povolenie.Kedy je a kedy nie je kolaudácia potrebná?
Stavebný úrad na kolaudačnom procese trvá vždy, pokiaľ je účelom stavby bývanie alebo rekreácia. Existujú aj prípady, kedy nie je potrebná kolaudácia a to aj napriek tomu, že bolo vydané stavebné povolenie. Je to v prípade drobných stavieb, malých stavebných úprav a udržiavacích prác na nehnuteľnosti.Čo je potrebné ku kolaudácii?
Nehnuteľnosť je pripravená na kolaudáciu vo chvíli, keď je daný dom alebo byt už plne obývateľný. Stavba teda musí mať hotovú strechu s odkvapmi a bleskozvodom. Je potrebné mať osadené všetky dvere a okná, namontované schodisko a zábradlia. Dokončené musia byť aj povrchové úpravy stien, podláh a stropov. V kúpeľni je nutné mať osadené umývadlo, vaňu resp. sprchu, wc a pod.
Ako prebieha kolaudačný proces?
Prvý krok pri kolaudačnom procese je podanie žiadosti o vydanie kolaudačného rozhodnutia na príslušnom stavebnom úrade. V dokumente sa uvádza označenie a miesto stavby, terénne úpravy a predpokladaný termín dokončenia stavby vrátane vypratania staveniska a dokončenia úprav okolia stavby. K žiadosti je potrebné doložiť:- projektovú dokumentáciu
- zameranie skutočného osadenia stavby vypracované geodetom
- kópiu stavebného denníka
- revízne správy o odskúšaní a bezchybnosti všetkých inštalácií
Povinnosti po vydaní kolaudačného rozhodnutia
Po vydaní kolaudačného rozhodnutia je potrebné dotiahnuť celý proces dokonca. Preto sa nevyhnete návšteve niektorých úradov.- Je nutné zájsť na obecný alebo mestský úrad a požiadať o pridelenie súpisného čísla stavby. Zároveň tu nezabudnite zaevidovať stavbu pre účely priznania dane z nehnuteľnosti a pokiaľ chcete aj zmenu trvalého bydliska.
- Navštíviť musíte aj katastrálny úrad a požiadať ich o pripísanie stavby na parcelu, na ktorej je stavba postavená. Po zakreslení novostavby na parcelu môžete požiadať o list vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy s novými údajmi o stavbe.