29. júna 2022

Aj dom v prudkom svahu môže byť podľa vašich predstáv

Dom v prudkom svahu. Pre niekoho je to nočná mora, pre iného vysnívaná predstava. Na rozdiel od rovinatých stavebných pozemkov je proces výstavby domu náročnejší a drahší. Avšak obstarávacia cena stavebnej parcely dokáže byť podstatne nižšia ako v prípade bezchybného rovného pozemku. 

Dom v prudkom svahu chce stavať zrejme len málokto. Niekedy však nie je na výber. Napríklad ak zdedíte starý dom vo svahovitom teréne alebo sa vám pritrafí priamo svahovitá stavebná parcela. 

Existujú však aj prípady, kedy ide o cielenú voľbu. Povedzme v situácii, kedy chcete bývať v nejakej lokalite, ale nie sú dostupné žiadne rovinaté stavebné pozemky. To je pomerne častý jav v rôznych podhorských a horských oblastiach. Rovných stavebných pozemkov tu je ako šafránu. 

Pokiaľ ste ešte vo fáze výberu stavebného pozemku, všetko dobre zvážte. Výstavba domu v prudkom svahu si bude určite vyžadovať istú dávku kompromisov a často aj improvizácie. V prípade, že nemáte inú možnosť alebo ste pevne rozhodnutí, poďme sa pozrieť na výhody takéhoto riešenia.

bungalov v prudkom svahu

Prečo stavať dom v prudkom svahu

Medzi hlavný benefit domu v prudkom svahu patrí určite obstarávacia cena stavebného pozemku. Tá v závislosti od sklonu terénu môže byť o tridsať a viac percent nižšia ako v prípade rovinatej stavebnej parcely. Ďalšou výhodou býva výhľad. Dom v prudkom svahu sa väčšinou týči nad susednými domami, takže máte z terasy krásny výhľad do okolia. 

Svahovitý terén oceníte najmä počas prívalových dažďov. Nech bude pršať ako chce, dažďová voda odtečie a preto nehrozí, že by vás vytopilo. Dom v prudkom svahu taktiež nabáda k výstavbe pivnice či garáže, no o tom si povieme až neskôr. 

Negatíva domu v prudkom svahu

Negatíva domu v prudkom svahu sú zjavné. Okolie vášho domova nebude v rovine. To znamená, že akýkoľvek pohyb po záhrade bude znamenať cestu z kopca alebo do kopca. Samozrejme sa s tým dá niečo robiť. Tým sa však dostávame k terénnym úpravám. 

Upraviť okolitý terén bude potrebné už pred samotnou výstavbou, aby sa na pozemok dostali stavebné mechanizmy ako je báger či domiešavač. Tento krok sa väčšinou rieši navozením hliny alebo stavebného odpadu na aspoň čiastočné vyrovnanie pozemku. Navezená hlina však zvykne sadať aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Vrásky na čele vie spôsobiť aj prudší lejak, ktorý podmáča terén tvorený navozenou hlinou. 

Pokiaľ sa rozhodnete tento variant vynechať, treba rátať s komplikáciami pri vykladaní stavebného materiálu a pod. 

drevodom v prudkom svahu

Stavebné riešenia domu v prudkom svahu

Postaviť dom v prudkom svahu nemusí byť jednoduché. V našej stavebníckej praxi sa osvedčili dva základné postupy. Jedným z nich je práve navozenie zeminy a snaha stavebnú parcelu čo najviac zrovnať. Pri prudkých svahoch to však môže predstavovať problém. Strmé svahy je potrebné terasovať, aby bol prípadný zosuv pôdy v priebehu rokov čo najmenší.

Do takto upraveného a zhutneného terénu sa následne vykopú základy. Nerovnosti terénu sa následne zrovnajú pomocou debniacich tvárnic, ktoré sú na jednej strane pozemku “utopené” v teréne a na druhej strane vytŕčajú. Po dokončení deky už potom nasleduje klasická výstavba ako pri rovinatom pozemku. 

Druhou možnosťou je využiť danosti prudkého svahu. Celá stavba (alebo jej časť) sa podpivničí, čím vznikne v domácnosti nový priestor. Podpivničený bungalov síce býva drahší (o zhruba 30%), ale získate ideálne miesto na garáž, technickú miestnosť, komoru alebo pracovňu. 

Po vytvorení pivnice sa opäť postupuje ako pri klasickom montovanom drevodome.

dom v prudkom svahu

Tip na záver

Pokiaľ chcete stavať dom v prudkom svahu, dobre zvážte, koho touto úlohou poveríte. V Mirano sme realizovali už vyše 400 montovaných drevodomov na tých najrôznejších stavebných pozemkoch. Každý projekt v našom katalógu sa dá jednak podpivničiť a zároveň pomocou vyššie spomínaných postupov postaviť aj v náročnom teréne. 

V prípade, že hľadáte spoľahlivého partnera, ktorý vám postaví váš vysnívaný domov, sme tu pre vás. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov