29. decembra 2022

Pasívny dom na kľúč – definícia, výhody a nevýhody

Pasívne domy na kľúč sa v posledných rokoch tešia veľkej popularite aj na Slovensku. Dôvod je jasný. Pri výstavbe sa nemusíte takmer o nič starať. Zároveň pri každodennom užívaní svojho nového domova šetríte náklady na energie. A tu sumár výhod zďaleka nekončí.

Skôr, než sa pustíme do vymenovania benefitov, poďme si povedať, čo to tie pasívne domy vlastne sú. 

Čo sú pasívne domy?

Pojmom pasívne domy definujeme tie stavby, ktoré v sebe kombinujú efektívne využívanie energií a adekvátnu tepelnú izoláciu. Cieľom je vytvoriť komfortné bývanie s čo najmenšími nákladmi na prevádzku, teda predovšetkým spotrebu energií. Z pasívnych domov má unikať len minimálne množstvo tepla. 

Tento stav je dosiahnutý okrem izolácie, kvalitnými oknami atď. aj riadeným vetraním - rekuperáciou. Zároveň je dôraz kladený na využitie lokálnych zdrojov tepla, predovšetkým slnka. Na strechy sa montujú slnečné kolektory, ktoré slúžia na ohrev teplej úžitkovej vody. Projektanti sa zároveň snažia orientovať projekty domov tak, aby zachytávali čo najviac slnečného žiarenia v zime. 

Podstatné je dosiahnuť, aby celoročné energetické nároky konkrétnej domácnosti boli na úrovni:

  • 15 kWh/m2 a menej - v prípade spotreby energie na vykurovanie 
  • 42 kWh/m2 a menej - spotreba tzv. primárnej energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a prevádzku vzduchotechniky. Tento parameter súvisí s energetickým certifikátom A0. 
  • 120 kWh/m2 a menej - pri celkovej spotrebe primárnej energie aj s domácimi spotrebičmi 

Dosiahnuť tieto hodnoty nebolo v minulosti vôbec jednoduché. A aj dnes je potrebné na výstavbu pasívnych domov na kľúč využiť služby skúsených stavebných firiem, ktoré nepodcenia ani ten najmenší detail.

Pasívne domy na kľúč a ich výhody

Jedným z najdôležitejších benefitov pasívnych domov na kľúč sú prevádzkové náklady. Predovšetkým spotreba energie na vykurovanie je minimálna alebo dokonca nulová. To je v súčasnosti, ale aj s výhľadom do budúcnosti veľmi dôležitý faktor. 

Zároveň v letných mesiacoch nedochádza k prehrievaniu stavby, takže nie je potrebné toľko domácnosť chladiť. V dome tak máte neustálu tepelnú pohodu a vysoký komfort bývania.

Vďaka rekuperácii, ktorá je v prípade pasívnych domov nevyhnutnosť, máte neustály prísun čerstvého vzduchu do domácnosti. Nemusíte sa preto trápiť otváraním okien a stresovaním, či zrovna nejaký dobrák nespaľuje lístie alebo sused nepriložil do krbu novú várku mokrého dreva.

Pasívne domy na kľúč poskytujú veľkú výhodu už od začiatku samotnej výstavby. Pokiaľ svoj dom staviate svojpomocne, čaká vás veľa stavebnej práce a netreba zabúdať ani na byrokraciu, ktorej sa určite nevyhnete. Ani úspora financií nemusí byť jednoznačná, nakoľko je závislá od viacerých faktorov. 

Pokiaľ nemáte skúsenosti so stavbou pasívnych domov hrozí, že zanedbáte niektorý detail a dom nebude spĺňať kritériá na pasívnosť. Zároveň je proces celej výstavby zdĺhavý a neraz sa môže natiahnuť na niekoľko rokov.

So skúsenou firmou vám nič podobné nehrozí. Pri spolupráci s nami viete mať svoj pasívny domy na kľúč hotový už za tri mesiace od začatia prác. Vám tak odpadajú prakticky všetky starosti a môžete sa tešiť z toho, ako vám váš nový domov rastie pred očami. A keď je všetko hotové, tak sa “len” nasťahujete. 

Pasívne domy na kľúč vyzerajú ako klasický bungalov

Nevýhody pasívnych domov na kľúč

Nevýhodou pasívnych domov na kľúč môže byť cena. Práve precízne prevedená výstavba si vyžaduje viac odpracovaných hodín. Zároveň je potrebné využiť viacero technológií, ktoré sa ešte pred pár rokmi bežne nepoužívali. To všetko dokopy má za následok vyššiu cenu. 

Avšak odkedy musia všetky novostavby spĺňať kritérium energetickej triedy A0, nie je rozdiel medzi pasívnymi a nízkoenergetickými domami príliš veľký. Každý dom, ktorý dostal stavebné povolenie po 1. januári 2021 sa bez rekuperácie, tepeleného čerpadla, fotovolatiky a ďalších zariadení nezaobíde (zvyčajne sa kombinujú iba niektoré, aby bol dosiahnutý požadovaný efekt). 

Tip na záver

Naša spoločnosť sa venuje výstavbe pasívnych, difúzne uzatvorených, montovaných drevodomov. Stavby realizujeme po celom Slovensku a Českej republike. Pasívny dom na kľúč sme schopní postaviť už za tri mesiace od začatia prác a prakticky v akomkoľvek teréne (na rovine aj vo svahu). Stačí si len vybrať niektorý z našich projektov domov alebo si pripraviť projekt na mieru podľa vašich požiadaviek. O ostatné sa postaráme my.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov