27. decembra 2021

Rekuperácia sa postará o čerstvý vzduch v domácnosti. Jej najväčšia výhoda je však iná

Rekuperácia. Pomáha udržiavať v dome čerstvý vzduch za prakticky akýchkoľvek podmienok. Zároveň výrazne zamedzuje úniku tepla z domácnosti alebo naopak prenikaniu horúčavy do interiéru domova. Poďme si preto o tejto jedinečnej technológii povedať viac. 

Výmena vzduchu v domácnosti je dôležitá. Málokto si uvedomí, že vydýchaný vzduch v miestnosti (vysoká koncentrácia oxidu uhličitého) môže mať negatívny dopad na ľudské zdravie. 

Koncentráciu oxidu uhličitého meriame v jednotkách ppm (parts per million). Bežne v prírode je koncentrácia zhruba 300 - 450 ppm. V interiéri táto koncentrácia stúpa a dostáva sa bežne na úroveň 600 - 1200 ppm, čo je hraničná hodnota CO2 z pohľadu ľudského zdravia. 

Pri stúpajúcej koncentrácii oxidu uhličitého sa začínajú dostavovať pocit vydýchaného vzduchu, nastupuje únava, klesá sústredenosť. Pri hodnote 3000 - 5000 ppm sa zvyšuje srdcová frekvencia a nastupuje bolesť hlavy. Veľmi vysoké koncentrácie v rádovo desiatkach tisícov ppm môžu viesť až k bezvedomiu a smrti. Tie však pri bežnej činnosti v domácnosti len ťažko dosiahnete. 

Hlavný zdroj CO2 v domácnosti predstavuje človek. Zvýšiť koncentráciu oxidu uhličitého v domácnosti pomáha aj varenie na plameni a svoj podiel majú aj domáci miláčikovia. Napríklad veľký pes sa v tomto vyrovná človeku. 

Klasické vs. vetranie pomocou rekuperácie

Vymeniť vzduch v miestnosti môžeme klasickým vetraním. To však má jednu zásadnú nevýhodu. Otvorením okna síce pustíme dnu čerstvý vzduch, no ten má štandardne vždy inú teplotu než má vzduch v interiéri. A tu nastáva problém.

V zime nám preniká do vnútra chladný, často až ľadový vzduch. Ten potom treba opätovne zohriať. Podľa výskumov takto odíde až 40% draho vyrobeného tepla. V lete naopak prúdi do interiéru horúci vzduch, ktorý ohrieva miestnosť. Preto pokiaľ chceme v domácnosti normálne žiť aj počas tropických dní, musíme priestor začať klímovať. 

Našťastie existuje riešenie, ktoré dokáže tento bludný kruh preseknúť. Je ním rekuperácia. 

Čo je rekuperácia

Rekuperácia je jedinečná technológia, ktorá pomáha udržiavať v domácnosti čerstvý vzduch a zároveň interiér v lete neprehrieva a v zime neochladzuje. Ako je to možné? Rekuperácia za túto vlastnosť vďačí tzv. výmene tepla. 

Celý proces je v podstate jednoduchý. Rekuperačná jednotka postupuje cyklicky. Najskôr začne vytláčať vzduch z miestnosti do exteriéru. Ako tento vydýchaný vzduch prechádza cez rekuperáciu, začne odovzdávať svoje zbytkové teplo v tzv. výmenníka tepla. Ten sa nabije teplom. 

Po istom čase začne rekuperácia naopak vzduch z vonku nasávať. Chladný vzduch sa vo výmenníku tepla ohrieva a do vnútra prúdi čerstvý vzduch s teplotou veľmi blízkou izbovej. 

V letných mesiacoch funguje celý proces rovnako. Avšak vzduch vo vnútri je chladnejší, než ten vonku a tak sa výmenník tepla pri nasávaní vzduchu z miestnosti ochladzuje. Vďaka tomu dokáže odobrať teplo z horúceho vzduchu z exteriéru. 

rekuperacia

Účinnosť dnešných rekuperácií je na úrovni 90 - 95%. To znamená, že keď máte v izbe povedzme 20°C, do vnútra vám bude prúdiť vzduch s teplotou 18 - 19°C. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako málo. Treba si však uvedomiť, že klasickým vetraním vpustite dnu vzduch o teplote napríklad -5°C, čo je podstatne menej ako spomínaných 18 alebo 19°C.

Preto treba na kúrenie vynaložiť menšie množstvo energie, čo je aj dôvod, prečo je rekuperácia často podmienkou pre získanie energetickej triedy A0.

Výhody rekuperácie

Výhody rekuperácie sme už načrtli v úvode. Je to predovšetkým riadený spôsob vetrania, ktorý vám zabezpečí optimálnu hodnotu CO2 v domácnosti. Druhou výhodou je úspora nákladov na teplo. Rekuperácia vzduchu dokáže výrazne ušetriť náklady spojené s vykurovaním, ale aj ochladzovaním domova. 

Rekuperácia však má ešte ďalšie výhody. Často opomínaná je skutočnosť, že okrem čerstvého vzduchu prúdi do domácnosti tiež čistý vzduch. Rekuperačné jednotky bývajú vybavené rôznymi filtrami (uhlíkovým, protiprachovým a pod.). Preto je možné vetrať aj počas vrcholu peľovej sezóny alergénov alebo keď sa sused rozhodne vonku páliť lístie.

Rekuperácia a jej nevýhody

Rekuperácia má samozrejme aj svoje nevýhody. Jednou z nich je obstarávacia cena. Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu je to takpovediac položka navyše. Cena rekuperácie sa pohybuje v závislosti od druhu a veľkosti jednotky od stoviek až po tisíce eur. 

Medzi ďalšie negatívum by sme mohli zaradiť spotrebu elektrickej energie a potrebu pravidelnej údržby (minimálne filtre treba raz za rok skontrolovať a vymeniť). Tieto náklady však nebývajú vysoké a dokážu ich pokryť prostriedky ušetrené na kúrení. 

Aké druhy rekuperácie poznáme?

Rozlišujeme dva typy rekuperácie. 

  • Centrálna rekuperácia - ide o technológiu, kde je iba jedna rekuperačná jednotka. Tá je zvyčajne umiestnená v technickej miestnosti alebo v garáži. Odtiaľ je riešený rozvod vzduchu po celej domácnosti. Centrálna rekuperácia sa používa najmä pri novostavbách alebo rozsiahlych rekonštrukciách, nakoľko si vyžaduje výraznejšie zásahy do častí domu. 
centrálna rekuperácia
Ako funguje centrálna rekuperácia
  • Lokálna rekuperácia - funguje na báze niekoľkých rekuperačných jednotiek. Zvyčajne to je jedna lokálna rekuperácia na jednu miestnosť. Celý systém sa montuje na obvodovú stenu domu a je z interiéru aj z exteriéru vidieť. Výhodou lokálnej rekuperácie však je rýchla a ľahká montáž, ktorú je možné vykonať napríklad aj v starších domoch alebo bytoch. Nevyžaduje tak výrazný zásah do domácnosti. 

Ako si vybrať rekuperáciu?

Pri výbere rekuperácie rozhoduje počet ľudí (a zvierat), ktorí v danej domácnosti žijú. Normy hovoria o tom, že každú hodinu je potrebné dodať na jedného človeka asi 30 m3/h čistého vzduchu. Štvorčlenná domácnosť by tak mala mať rekuperačnú jednotku o výkone minimálne 120 m3/h. 

Štandardne sa však rekuperačné jednotky predimenzovávajú. Pokiaľ by rekuperácia fungovala na hraničných hodnotách svojho výkonu, mohla by byť hlučná a mať vyššiu spotrebu elektrickej energie. Preto by optimálne mala rekuperácia pracovať na zhruba 70% kapacity svojho výkonu. 

Rekuperácia predstavuje moderný a efektívny spôsob riadeného vetrania domácnosti. Hoci výška počiatočnej investície môže navýšiť rozpočet, nemali by ste sa nechať odradiť. Odmenou vám bude vždy čistý a čerstvý vzduch v domácnosti a každoročne ušetrené náklady za kúrenie.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov