Vchodové dvere do domu. Sú vstupnou bránou do každej domácnosti. Mali by teda spĺňať estetické aj funkčné vlastnosti. Ich výber teda netreba podceniť. Naopak, dôležité je zvážiť viacero faktorov. V nasledujúcom článku si povieme, ktoré to sú.
Na každom dome sú prvky, ktoré sú neprehliadnuteľné. Medzi ne patria aj vstupné dvere. Estetické hľadisko je preto by výbere vchodových dverí do domu veľmi dôležité. Nemali by ste sa však riadiť iba tým, ako dvere vyzerajú.
Naopak, je tu ešte celá rada ďalších kritérií, ktoré je nutné zvážiť. Predtým, než zájdete do obchodu, skúste sa zamyslieť nad nasledovným:
- Bezpečnosť
- Materiál
- Kvalita
- Cena
- Energetická efektivita
Vchodové dvere do domu a bezpečnosť
Vstupné dvere do domu nemusia slúžiť len pre vás, vašich blízkych a priateľov. Pri najbližšej príležitosti ich s radosťou využijú aj zlodeji. Stačí, aby boli nekvalitné resp. zle zabezpečené a už poslúžia ako vstupná brána k vašim cennostiam. Preto by ste pri výbere vchodových dverí mali myslieť predovšetkým na ich bezpečnosť.
Dôležité sú najmä dva prvky - výplň dverí a zámok. Ako výplň sa zvyčajne používa PVC, hliník, sklo-hliník, kalené sklo a pod. Ich súčasťou sú bežne aj rôzne vnútorné oceľové výstuhy, bezpečnostné kovanie a pod. Samozrejmosťou je umiestnenie v špeciálnej zárubni. Pojem bezpečnostné by mali potvrdzovať aj náležité certifikáty.
Materiál vchodových dverí
Materiál, z ktorého sú vchodové dvere vyrobené, je taktiež veľmi dôležitý. V zásade máte tri možnosti:
- plast
- hliník
- drevo
Plastové vchodové dvere
Majú dobrý pomer kvality a ceny. Ponúkajú možnosť výberu množstva farebných dekorov vrátane rôznych imitácii dreva. Dajú sa teda vhodne zakomponovať aj do starších rodinných domov, kde by čisto biele alebo antracitové dvere boli ako päsť na oko.
Výhody plastových vchodových dverí:
- dostupná cena
- minimálna údržba
- adekvátna tepelná izolácia
- široká dostupnosť farieb a prevedení
Nevýhody plastových vchodových dverí
- nižšia bezpečnosť
- tepelná nestálosť a rozťažnosť materiálu
Hliníkové vchodové dvere
Hliníkové dvere do domu predstavujú pomyselný strop. Dobre odolávajú poveternostným podmienkam aj času, majú odolnú konštrukciu a sú rozmerovo stále. Taktiež sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach.
Výhody hliníkových vchodových dverí:
- prakticky bezúdržbové
- dobrá tepelná izolácia
- dlhá životnosť
- ekologický materiál
- vysoká bezpečnosť
Nevýhody:
- vysoká cena
Drevené vstupné dvere do domu
Drevo patrí k tradičným materiálom nielen na výrobu dverí. Drevené vstupné dvere do domu sú príjemné už na prvý pohľad. Zároveň sú nadčasové, takže sa rovnako hodia do starších zrekonštruovaných domov, ale aj do novostavieb.
Výhody drevených dverí do domu
- ekologický materiál
- dobré izolačné vlastnosti
- jedinečná štruktúra dreva
Nevýhody drevených dverí do domu
- vyžadujú si pravidelnú údržbu
- vyššia cena
- teplotná a materiálová nestálosť
Vstupné dvere a kvalita
Vchodové dvere nie sú chlieb. Nekupujete ich teda na pár dní, ale na niekoľko rokov či dokonca desaťročí. Preto by ste mali prihliadať aj na kvalitu. Tu platí, že si za dobré vstupné dvere budete musieť chtiac či nechtiac priplatiť. Rozpoznať kvalitné dvere nie je vôbec jednoduché.
Preto vám nezostáva nič iné, než sa pýtať a hľadať. Pýtať sa známych, ktorý už majú niekoľko rokov vchodové dvere, ako sú s nimi spokojní. Rovnako tak sa dá na internete dohľadať množstvo recenzií odkazujúcich na skúsenosti s rôznymi výrobcami a predajcami vstupných dverí.
Cena vchodových dverí do domu
Cena vchodových dverí zrejme bude dôležitým kritériom pri výbere. Ako sme spomínali vyššie, hliníkové dvere sú takpovediac to najlepšie, čo môžete v dome mať. Samozrejme, ich obstarávacia cena je niekde úplne inde, ako v prípade plastových dverí. Naše odporúčanie teda znie, že ak vám to to váš investorský rozpočet dovolí, nešetrite a zainvestujte do hliníkových dverí.
Energetická efektivita
Na energetickú efektivitu vchodových dverí sa často nehľadí. A to je samozrejme škoda. Ide o pomerne veľkú plochu, takže môžu predstavovať značný tepelný most. Vstupné dvere do domu by teda mali mať čo najväčší tepelný odpor resp. naopak čo najnižší prechod tepla cez materiál.
Samozrejme dnes už existuje celé spektrum výplní a skladby dverí tak, aby spĺňali nároky kladené aj na nízkoenergetické či dokonca pasívne domy. Práve na stavbu týchto stavieb sa v našej spoločnosti špecializujeme.
Na záver
Po Slovensku máme stovky realizovaných domov a tisícky spokojných zákazníkov. Preto ak zvažujete stavbu nízkoenergetického resp. pasívneho drevodomu, neváhajte sa na nás obrátiť. V našom katalógu projektov sa nachádza 60 rôznych návrhov domácností od menších až po luxusné vily. Zaručene si teda vyberiete.