27. októbra 2017

Postaviť energeticky nenáročný dom nie je zložité. Ako na to, o tom už sa učia aj malé deti.

O tom, ako je súčasná výstavba domov odlišná od tradičných murovaných stavieb svedčí fakt, že pribúda rad odborných publikácií o danej problematike a to nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Prebudiť už v ranom veku záujem a povedomie o zdravom bývaní je totiž pre našu spoločnosť nesmierne dôležité. Novinkou na trhu je detská kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom”, ktorá sa môže stať ideálnym sprievodcom stavbou nového nízkoenergetického domu pre celú rodinu.

“Prvý musí nastúpiť softvér v podobe vedomostí a skúseností a až potom prichádza k slovu hardware, kedy sa začne miešať, búchať a stavať.” Iva Černá

Kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom” je prínosná pre malého ale aj veľkého čitateľa. Predstavuje celý proces súčasnej nízkoenergetické výstavby, ale predovšetkým tiež poukazuje na nasledujúce fakty:

  • Novostavba nízkoenergetického rodinného domu nie je ničím zložitým, ak je človek informovaný a ochotný obrátiť sa na skúsených odborníkov.
  • Súčasné bývanie nie je len a iba o prežívaní, ale predovšetkým o radosti zo života, zdravom životnom štýle a ohľaduplnosti k prírode okolo nás.
  • Tradičná murovaná výstavba je nahradená alternatívnymi prínosnejšími stavebnými technológiami.
  • Novostavba sa dnes nezaobíde bez moderných technologických zariadení a riadeného vetrania.

Kniha bola vyrobená v Českej republike a má vysoký podiel ručných prác, čo deti ešte viac aktivizuje k jej čítaniu. Kľúčové témy v nej obsiahnuté sú často veľkou neznámou aj pre mnohých dospelých jedincov, čím sa stáva prínosom pre všetky generácie. Pokiaľ máte deti a chystáte sa stavať nový dom, s pomocou tejto knihy sa stavba zmení na zábavu. Všetci členovia vašej rodiny budú o veľa viac chápať, aký významný krok robia pre seba ale aj pro celú spoločnosť tým, že si zaobstarávajú energeticky nenáročnú strechu nad hlavou.

Aj malá Týna si je vedomá toho, že na výstavbu domu je nutné privolať si odborníka

Časy, kedy sa stavali rodinné domy svojpomocne ako na bežiacom páse, sú nenávratne preč. Takto postavená obydlia zďaleka nespĺňajú aktuálne energetické požiadavky. A s tým, aby tomu tak bolo, si potom vie obyčajný človek len ťažko poradiť. Chýba totiž skúsenosť a našou jedinou pomocou je inšpirácia zo zahraničia a ďalej odborníci orientujúci sa v nízkoenergetické výstavbe. Všetko sa začína správnou voľbou skúseného architekta, najlepšie potom architekta a realizačnej firmy nízkoenergetických domov v jednom.

Požiadavky na nové bývanie sú náročnejšie ako inokedy

Autori onej knihy presne vystihli súčasné nároky kladené na nové bývanie. A práve nízkoenergetický montovaný dom na tieto požadavky zareagoval a stal sa predstaviteľom zdravého, absolútne čistého, lacného, ​​útulného bývania, šetriaceho životné prostredie. Vďaka neustálemu vývoju vo stavebníctve a rozmachu dopytu po montovaných domoch tak nie sú vysoké nároky uživatelov opísané v obrázkoch nižšie ničím nedosiahnuteľným.

Mravenisko môže poslúžiť ako jednoduchý príklad správneho situovania domu na svetové strany

Dráhu slnka berú do úvahy aj menej inteligentný tvorovia, ako sú napríklad mravce či vtáky. Ak si urobíte prechádzku lesom, môžete zistiť, že státisíce mravčích robotníkov sa spoločne zhodli na tom, stavať si mravenisko tak, aby jeho väčšia plocha bola orientovaná na juh. Do ich gigantického príbytku sa totiž týmto dostáva oveľa viac tepla od slnka. Rovnako tak by ste mali pristupovať aj v prípade situovanie rodinného domu. Skúsený architekt vám s tým pomôže, rovnako ako zo správnym dispozičným usporiadaním miestností vo vnútri domu. Cieľom je, aby vaše obydlie bolo dostatočne presvetlené, funkčné a vyznačovalo sa čo možno najhospodárnejšou prevádzkou.

Týna predstavuje základné stavebné materiály, s pomocou ktorých možno postaviť zdravý a krásny dom

Jej zoznam je však variabilný. To, čo deti posúdiť nedokážu, je cena týchto stavebných materiálov. Najekonomickejšie z Týniného zoznamu je rozhodne drevo v súčinnosti s príslušnými izolačnými materiálmi. Zástupcom tohto druhu nízkoenergetických domov sú opäť domy montované, lebo tie sa vyznačujú výbornými izolačnými vlastnosťami, nízkou obstarávacou cenou a bleskovou výstavbou. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú aj veľkoformátové či klasické okná s izolačnými trojsklami. Dôležitosť izolačných trojskiel v novostavbách je značná, a preto sú deťom v prezentovanej knihe taktiež patrične predstavené.

Samotná výstavba montovaného domu sa dá zhrnúť do 6 základných bodov

Ak sa obrátite na odborníkov a pre vznik svojho domu zvolíte ľahké stavebné materiály, výstavba rodinného domu sa stáva naozaj hračkou:

V knihe je prezentovaných 8 základných stavebných krokov, pri montovaných stavbách sa tieto kroky zužujú len na púhych 6. Pri drevených montovaných stavbách je totiž izolácia súčasťou skladby stien montovaného domu. “Upchatie všetkých dier” ako toto nazýva naša hlavná predstaviteľka Týna, je riešené taktiež v rámci etapy výstavby stien. Testovanie  vzduchotesnosti domu sa vykonáva tzv. Blower door testom. A ďalej potom následnou kontrolou úniku prestupu komína strechou, styku dverí a podlahy, správneho osadenia okien či nasávania a výfuku vzduchotechniky.

Ideálne je, ak je súčasťou domu tiež prístrešok, ktorý bude tieniť južnú stranu a v neposlednej rade tiež riadená rekuperácia. Jej zmysel a funkčnosť sú v knihe krásne a jednoducho popísané: “Týna sa čuduje, že jej v dome všetko tak vonia a je tam svieži vzduch. “Ako je to ale len možné, keď sme ešte nestihli ani poriadne vyvetrať?” Premýšľa nahlas Týna …. “Je tomu vďaka takémuto šikovnému systému v dome, ktorému sa hovorí riadené vetranie. Vďaka nemu teplo neutečie von a pritom je stále v dome svieži vzduch. “ Vraví architekt Hlavička“.

Kniha “Týna a Kocúr Mikeš stavajú zdravý a krásny dom” je dosuptná aj online.

Zdravý a krásny dom od Mirano s.r.o.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov