20. augusta 2020

Ekologické domy nie sú len módna vlna. Toto sú dôvody, prečo by ste sa mali o ekologické stavby zaujímať

Slovo eko sa na nás často rúti zo všetkých strán. Posledné roky tento prúd preniká aj do stavebníctva a čoraz viac sa hovorí o ekologických stavbách. Pre skeptikov ide len o bublinu a spôsob, ako získať rôzne podporné dotácie. My si však ukážeme, že ekologické domy nie sú výmysel a že ich význam bude len a len stúpať. 

Aké sú to ekologické stavby? Odpoveď na túto otázku sa snažia stavebníci a vedci zodpovedať už dlhší čas. Za posledných dvadsať rokov vzniklo niekoľko metód, ako hodnotiť ekologickosť budovy. Medzi najuznávanejšiu patrí Metóda životného cyklu budovy. Tá hodnotí celý systém výstavby od ťaženia surovín cez prevádzku budov až po následnú recykláciu. 

Podľa spomínanej metódy sú jasným víťazom stavby z dreva. Drevo je totiž obnoviteľný zdroj. Jeho spracovanie, nevyžaduje energeticky náročné technológie, ako je to v prípade napríklad výroby tehly alebo pórobetónu. Ďalším plusom je aj konečná recyklácia. Materiál z drevodomu sa dá z veľkej miery opätovne spracovať a využiť ako druhotná surovina. 

Ekologické bývanie v drevodome

Výhody dreva však nekončia iba jeho obnoviteľnosťou a možnosťou recyklácie. Drevo ako stavebný materiál je ľuďom veľmi blízky už stáročia. Má jedinečnú štruktúru a skvelé fyzikálne vlastnosti, ktoré sa hodia na stavebné účely. Okrem toho, že je pevné, dokáže pohlcovať škodlivé látky, príjmať prebytočnú vlhkosť a odovzdávať ju späť do interiéru v prípade, že je vzdušnej vlhkosti nedostatok. 

Zlé jazyky tvrdia, že stavby z dreva majú krátku životnosť a po dvadsiatich či tridsiatich rokoch sa rozpadnú. To je samozrejme nezmysel. Pri správnej starostlivosti dokážu drevené stavby vydržať naozaj dlhé obdobie. Pre dôkazy nemusíme chodiť ani do zahraničia. Stačí navštíviť niektorý z drevených kostolov na Slovensku, ktoré stoja už vyše 200 rokov.

Pravdou je, že moderné montované domy majú rovnakú životnosť ako murované stavby. Na túto tému sme napísali aj samostatný článok.

Spotreba energie a tepelná výmena v ekologickom dome

Ekologické domy však nemajú byť postavené iba z obnoviteľných a energeticky nenáročných zdrojov. Dôležitá je aj ich spotreba energií pri bývaní. Vysoké nároky na energie môžu mať často oveľa horší ekologický dopad než samotná výstavba.

O montovaných drevodomoch koluje mýtus, že sa v lete prehrievajú a v zime nedržia teplo. Nie je to pravda. Teda pokiaľ je výstavba drevodomu realizovaná z kvalitných materiálov a serióznou firmou. Vďaka rôznym technológiám dnes dokážeme postaviť nízkoenergetické či dokonca pasívne domy. Ekologický montovaný dom tak funguje presne rovnako, ako stavby z iných materiálov. V lete je vo vnútri chladno a v zime teplo.

Cena nových nízkoenergetických montovaných domov na kľúč

Aj dnes sa ešte často stretávame s predstavou, že ekologické a nízkoenergetické stavby vyžadujú vysokú počiatočnú investíciu. V prípade že sa jedná o veľmi špecifickú stavbu postavenú na mieru, môže to byť pravda. Ak sa ale rozhodnete pre stavbu montovaného drevodomu na kľúč, rozhodne sa nejedná o vyššiu cenu ako ostatné formy bývania aktuálne dostupného na trhu. Ceny domov z nášho katalógu projektov sa začínajú na 52 005€. Jedná sa o dom s úžitkovou plochou 50m2, ktorý je postavený na kľúč. 4 najlacnejšie montované domy z našej ponuky nájdete aj v tomto článku

najlacnejsi bunglalov z katalogu

Ako zo svojho staršieho domu urobiť ekologické bývanie?

Chceli by ste bývať ekologicky, no váš dom už stojí? Nevadí. Aj pri starších rodinných domoch je možné urobiť niekoľko úprav, ktoré znížia jeho energetickú náročnosť a tým ho spravia ekologickejší.  Medzi najbežnejšie úpravy patria:

  • Výmena starých okien - okná na domoch tvoria pomerne veľkú plochu. Pokiaľ správne netesnia, veľká časť tepla v zime uniká z domu von a naopak v lete sa horúčava dostáva do interiéru. Pri výmene by ste si mali zvoliť variant s trojsklom.
  • Zateplenie - staršie domy bývajú plné tepelných mostov. V zime teda opäť popri vašej domácnosti vykurujete aj okolie svojho domu. Pozor však na formu zateplenia. Aplikácia polystyrénu nie je možná na všetky typy domov.
  • Solárne a fotovoltaické panely - pokiaľ bývate v teplejších oblastiach Slovenska s dostatočným počtom slnečných dní, môžete si nechať nainštalovať na strechu solárne a fotovoltaické panely. Prvé z nich ohrievajú vodu a znižujú tak náklady spojené s touto činnosťou. Fotovoltaické panely dokážu vyrábať elektrickú energiu. Vďaka tomu klesá spotreba elektriny vo vašej domácnosti. Navyše na obe formy panelov je možné požiadať o dotáciu.
  • Čistička odpadových vôd - aj domáce spracovanie odpadovej vody môže povýšiť domov na novú ekologickú úroveň. Najmä pokiaľ nemáte v obci zavedenú kanalizáciu. Postavením domácej čističky odpadových vôd prípadne koreňovej čističky opäť pomáhate vytvoriť ekologické bývanie.
  • Využitie dažďovej vody - keďže je cena pitnej vody na Slovensku relatívne nízka, býva tá dažďová často opomínaná. A pritom môže mať ekologicky založenom rodinnom dome hneď niekoľko využití. Klasikou je samozrejme polievanie. Či už je to zeleninový záhon alebo trávnik, dažďová voda im prospeje viac než chlórovaná voda z vodovodu. Po menšej úprave ju možno použiť aj ako vodu na splachovanie toalety alebo na pranie. Keďže je mäkká, nebude zanechávať stopy po vodnom kameni.

Budúcnosť ekologických stavieb

Ekologické domy skutočne nie sú len módna vlna, ktorá čoskoro zmizne. Naopak. Vzhľadom na ich nízku energetickú náročnosť a rastúce ceny energií o nich budeme počuť čoraz častejšie. Od januára 2021 bude napríklad na Slovensku možné stavať nové rodinné domy iba v najprísnejšej energetickej triede A0. Je to aj v súlade so stratégiou Európskej únie o znižovanie spotreby energie a celkovej závislosti na fosílnych palivách.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov