10. apríla 2021

Ako energetická trieda „A0“ ovplyvňuje cenu našich domov?

Aby ste mohli v roku 2021 získať stavebné povolenie, musí váš vysnívaný nový dom po novom spadať do energetickej triedy A0. Poradíme vám, ako ju môžete dosiahnuť a zároveň sa pozrieme na to, ako táto zmena ovplyvnila cenu našich domov.

Energetická trieda A0 - nulové domy

Požiadavky na energetickú triedu budov špecifikuje Zákon č. 555/2005 Z. z. a vyhláška č. 364/2012 Z. z. Nulový energetický certifikát na základe uvedeného zákona môžu získať len nehnuteľnosti, ktoré splnia prísnu hranicu spotreby energií do 54 kWh/m2. To predstavuje približne o polovicu nižšiu spotrebu energie než je horná hranica pre domy v predtým platnej energetickej triede A1.

Aké kritéria by mal spĺňať nulový dom

Dosiahnutie energetickej triedy A0 nezávisí len od jedného parametra. Energetická trieda sa vždy počíta individuálne pre každý projekt. Dôležité sú nielen použité materiály a technológia vykurovania, ale aj orientácia na svetové strany, získanie elektrickej energie z prírodného zdroja, efektívne využitie dažďovej vody či vetrací systém. Výsledok ovplyvňuje aj lokalita a slnečnosť pozemku.

Pre splnenie nových podmienok pre rodinné domy a zároveň minimalizovanie nákladov potrebných na výstavbu domu je kľúčový výber správnej lokality pozemku a kvalitného projektu domu.

Aké sú možnosti a ceny pre dosiahnutie A0 pri našich domoch

Všetky naše domy s použitím štandardných materiálov spĺňajú energetickú triedu A1. No mnohé z nami realizovaných domov spadali pod energetickú normu A0 už v čase, keď to ešte nebolo legislatívne povinné. Je niekoľko možností, ako pri našich domoch dosiahnuť energetickú triedu A0:

 - namontovať do domu rekuperáciu s rekuperačnou jednotkou Komfovent Domekt R200V (centrálna rekuperácia) v sume 4.150 € a fotovoltiku v sume 4.600 €

 - namontovať do domu rekuperáciu s rekuperačnou jednotkou Komfovent Domekt R200V (centrálna rekuperácia) v sume 4.150 € a ohrev vody zabezpečiť iným typom kotla (doplatok by bol od 300 € vyššie podľa typu kotla)

 - namontovať do domu rekuperáciu Meltem WRG-II (lokálna rekuperácia) v sume okolo 2.000 € a ohrev vody zabezpečiť iným typom kotla (doplatok by bol od 300 € vyššie podľa typu kotla)

 - namiesto štandardného kúrenia Caleo namontovať teplovodné podlahové vykurovanie s tepelným čerpadlom. Približný doplatok za tento typ kúrenia by bol okolo 9.000 - 9.500 € a lokálnu rekuperáciu Meltem WRG-II v sume 2.000 €, prípadne centrálnu rekuperáciu s rekuperačnou jednotkou Komfovent Domekt R200V v sume 4.150 €.

Rodinné domy s využitím rekuperácie a fotovoltaických panelov

Vďaka systému vetrania s rekuperáciou získa nehnuteľnosť optimálnu výmenu vzduchu a minimalizujú sa tepelné straty pri vetraní. S rekuperáciou je objekt vetraný aj v čase, keď je neobývaný. Rekuperačné vetracie systémy pre rodinné domy nevyžadujú detailný projekt ani žiadny zložitý výpočet. 

Fotovoltaické panely sú určené predovšetkým na výrobu elektrickej energie, no môžu sa použiť aj na podporu vykurovania alebo na ohrev vody. Vďaka fotovoltaickému systému ON-GRID domácnosti odoberajú elektrickú energiu poskytovanú fotovoltaickou elektrárňou, avšak pri jej nepostačujúcom výkone na svoj chod začnú odoberať elektrickú energiu z verejnej siete. Ide o typ fotovoltaiky, ktorý vyžaduje najnižšiu vstupnú investíciu. ON-GRID fotovoltaický systém 3 kW s ohrevom TÚV 1 fáza stojí 4.600 € a ON-GRID fotovoltaický systém 5,18 kW s ohrevom TÚV 3 fáza stojí 6.540 €.

inštalácia fotovoltaických panelov

Rodinné domy s teplovodným podlahovým vykurovaním s tepelným čerpadlom

Hoci si tepelné čerpadlá vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu, ide o spoľahlivú možnosť vykurovania, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky. Navyše ide o čistý obnoviteľný zdroj energie šetrný k životnému prostrediu, ktorý vám pomôže zaradiť vašu nehnuteľnosť do energetickej triedy A0. Oproti získanej tepelnej energii spotrebujú tepelné čerpadlá len približne jednu štvrtinu elektrickej energie. Doplatok za vykurovanie s tepelným čerpadlom je približne 9.000 – 10.000 €.

Na záver

Hoci povinná energetická trieda A0 so sebou prináša zvýšené náklady na výstavbu nehnuteľnosti, zároveň dáva aj veľkú protihodnotu – nižšie prevádzkové náklady. Majiteľ nulového domu ušetrí v porovnaní s majiteľom nízkoenergetického domu približne 2/3 mesačných prevádzkových nákladov. 

Výpočet energetickej triedy sa realizuje samostatne pre každý projekt domu z nášho katalógu a do výpočtu vstupujú aj parametre ako lokalita či slnečnosť pozemku. Neváhajte nás kontaktovať a spoločne vyberieme najvýhodnejšiu možnosť projektu nulového domu priamo pre vás.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov