30. apríla 2021

Fotovoltaické systémy 5,18 kW dokážu pokryť spotrebu elektriny v domácnosti

V dnešnej dobe sú už k dispozícii fotovoltaické systémy, ktoré dokážu pokryť dennú spotrebu bežnej domácnosti. Takéto riešenie má viacero výhod a čo je hlavné, je čoraz dostupnejšie bežnému zákazníkovi.

História fotovoltaických systémov

Dejiny fotovoltaiky siahajú do 19. storočia, kedy bol v roku 1839 fotoelektrický jav. Vedci však ešte príliš nechápali, ako funguje. K jeho vysvetleniu prispel až Albert Einstein, ktorý tento fyzikálny jav teoretický popísal. Za svoju prácu z roku 1905 dostal o osemnásť rokov neskôr Nobelovu cenu.

Ako zdroj elektriny sa fotovoltaické články začali používať až od roku 1958. Svoje uplatnenie našli najskôr v kozmonautike. Svetlo citlivé články začali poháňať prvé družice a ako zdroj energie sa používajú dodnes.

Keďže sa v 50 tych rokoch pohybovala cena za fotovoltaické články v rádovo tisícoch dolárov, používali sa primárne v odľahlých oblastiach, ktoré boli odrezané od elektrifikačnej sústavy. V priebehu desaťročí však stúpala účinnosť panelov a zdokonalovala sa výroba, vďaka čomu klesla aj cena panelov. V súčasnosti sú tak dostupné širokým masám.

Fotovoltaické systémy v domácnostiach

Pri realizácii fotovoltaických riešení spolupracujeme s firmou GoGreen. V rámci svojej ponuky majú k dispozícii dva fotovoltaické systémy. Prvý má výkon 3 kW  ide o jednofázový fotovoltaický systém a venovali sme mu samostatný článok. Druhý má výkon 5,18 kW a ide o trojfázový fotovoltaický systém  a viac priestoru mu venujeme v nasledujúcich riadkoch.

Fotovoltaický systém s výkonom 5,18 kW, ktorý dodáva firma GoGreen je typ on-grid so zapojením do už existujúcej elektrickej sústavy. On-grid znamená, že je domácnosť napojená na elektrifikačnú rozvodovú sieť. Fotovoltaika v tomto riešení slúži ako sekundárny zdroj. Jeho úlohou je znižovať spotrebu elektriny dodávanej zo siete.

fotovoltaicke systemy gogreen

V niektorých prípadoch však dokáže spotrebu elektriny úplne pokryť. Je to najmä v situáciách, keď má dom nízky odber. Prebytok energie sa však len tak nemíňa, ale používa sa na ohrev vody v bojleri prípadne sa dá uložiť do verejnej siete v podobe virtuálnej batérie, ktorú už ponúkajú niektorí dodávatelia energie a následne ju využívať v noci. Keďže na výrobu elektrickej energie vo fotovoltaických paneloch nie je potrebné teplo, fungujú aj počas zimy. Navyše aj v situácii, kedy je slnko zahalené mrakmi, hoci vtedy ich účinnosť prudko klesá.

Pre koho sú 5,18 kW fotovoltaické systémy určené?

Trojfázové 5,18 kW fotovoltaické systémy sa prevažne montujú do štandardných rodinných domov pre štvorčlennú domácnosť, kde sa na kúrenie využíva napríklad elektrokotol, elektrické rohože alebo infra kúrenie. Sú navrhnuté tak, aby dokázali po väčšinu dňa pokryť spotrebu elektriny v dome a znižovať tak náklady na chod domácnosti.

V posledných rokoch záujem o fotovoltaické systémy stúpa, nakoľko je potrebné splniť požiadavky energetickej triedy A0. Fotovoltaika s koeficientom 0 sa používa na vyváženie napríklad plynových alebo elektrických kotlov, ktoré majú vysoký koeficient.

Panely sa štandardne montujú na šikmé resp. sedlové strechy. Samozrejme je panely možné inštalovať aj na iné typy striech (rovná, valbová a ďalšie...).

Koľko stojí 5 kW fotovoltaický systém?

Spoločnosť GoGreen dokáže realizovať kompletnú inštaláciu fotovoltaického systému za 5 300€. V cene sú započítané fotovoltaické panely, menič napätia, doprava, konštrukcia na šikmú strechu a ďalšie prvky potrebné pre činnosť fotovoltaického systému. Cena už ráta aj so štátnou dotáciou vo výške 1 500€.

Aká je záruka a návratnosť 5 kW fotovoltaického systému?

Náš obchodný partner poskytuje štandardnú dvojročnú záruku na montáž. Päťnásobne dlhšia je však záruka na menič SolaX, zatiaľ čo je garantovaná dvanásťročná záruka na výrobné vady panelov Suntech. GoGreen zároveň garantuje 80% účinnosť namontovaných panelov po dobu minimálne 25 rokov.

Návratnosť takéhoto systému nie je jednoduché odhadnúť. Do kalkulácie vstupuje veľa rôznych údajov od orientácie strechy a jej sklonu, lokality, kde dom stojí, počtu slnečných dní a pod.

Štandardne sa však vychádza z inštalovaného výkonu fotovoltaickej elektrárne, teda v tomto prípade 5,18 kW. Ten sa odpočítava od reálnej spotreby elektriny v domácnosti, pretože to, čo elektráreň vyrobí, nemusíte nakupovať od distribútorskej spoločnosti. Tento rozdiel znamená ušetrené náklady.

Návratnosť investície

Zlé jazyky hovoria, že fotovoltaický článok nedokáže vyrobiť ani toľko energie, koľko sa spotrebuje na jeho výrobu. Realita je však iná. Bežne vyrobený článok vygeneruje už počas dvoch rokov rovnaké množstvo energie, aké bolo potrebné na jeho vznik. Štandardná životnosť je cca. 25 rokov. Za svoju existenciu tak vyrobí až 15 krát viac energie, ako bolo potrebné na jeho výrobu.

Zvyčajne sa návratnosť celého fotovoltaického systému pohybuje na úrovni 5 - 10 rokov.

Na záver

Ak zvažujete stavbu montovaného domu budeme radi, ak si pozriete projekty domov z našej ponuky. Všetky naše domy vieme postaviť v energetickej triedy A0. V prípade že máte ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov