30. apríla 2023

Mobilné domy vs. montované drevodomy: Kedy sa oplatí ktorý?

Posledné roky sa postupne čoraz viac u nás začínajú objavovať mobilné domy. Za svoju popularitu vďačia najmä relatívne nízkej obstarávacej cene a rýchlej možnosti bývania. No sú mobilné domy vhodné na trvalé bývanie?

Čo je to mobilný dom

Zjednodušene môžeme mobilný dom opísať ako dom vybavený ťažnou ojou a kolesami alebo modulový dom, ktorý na pozemok umiestni žeriav.

Mobilné domy predstavujú rýchle a pomerne lacné riešenie, ako využiť pozemok na bývanie. Najčastejšie sa používajú ako rekreačné objekty, chaty, prechodné bývanie, hosťovské domy, záhradné domčeky či malé kaviarne. No so stúpajúcimi cenami nehnuteľností sa postupne čoraz viac začínajú mobilné domy využívať aj na trvalé bývanie.

malý mobilný dom

Výhody mobilného domu

Prvou výhodou mobilných domov je ich rýchla stavba. V praxi sa vám podarí mať hotový mobilný dom od objednávky až po kompletné zariadenie za približne 6 týždňov.

Ďalšou výhodou mobilných domov je ich spratnosť – ľahko takýto dom umiestnite aj na úzky pozemok. Na obľúbenosti im taktiež pridáva nízka cena a ekologickosť, čo je dnes pre mnohých jedným z rozhodovacích kritérií.

Ak sa navyše vo vašom živote udejú nečakané zmeny, mobilný dom sa môže sťahovať s vami. 

V minulosti sa za výhodu mobilného domu považovala aj možnosť postaviť si ho bez stavebného povolenia. Ak si však chcete takýto dom napojiť na inžinierske siete, návšteve stavebného úradu sa nevyhnete. 

Nevýhody mobilných domov

Jednou z dôležitých nevýhod mobilného domu je fakt, že na takýto typ domu si neviete vybaviť financovanie cez hypotekárny úver. V prípade že nemáte dostatočné množstvo hotovosti, čo v tomto prípade prestavuje niekoľko desiatok tisíc eur, budete sa musieť pravdepodobne poobzerať po inej možnosti.

Ďalšou nevýhodou je fakt, že mobilné domy neboli primárne vyvinuté za účelom trvalého bývania. Z toho dôvodu ide skôr o menšie stavby. Klasický mobilný dom preto komfortne poslúži najviac trojčlennej rodine.

Problémom pri mobilnom dome môže byť aj prehrievanie, nakoľko takýto dom nemá dostatočnú izoláciu. V lete sa preto bez klimatizácie zaobídete len ťažko. Naopak v zime vám v mobilnom dome môže byť príliš chladno a bude zložité ho vykúriť.

Ďalšou nevýhodou môže byť obmedzený prístup k verejnému zásobovaniu - mobilné domy sú väčšinou pripojené na mobilné zásobovanie vody, plynu a elektrickej energie, čo môže byť v niektorých oblastiach obmedzené alebo nemožné.

Mobilné domy tiež vyžadujú pravidelnú údržbu, ako každý dom, a preto môžu byť nákladnejšie ako sa na prvý pohľad zdá.

Mobilný dom a montovaný drevodom – porovnanie

Cena mobilného domu sa v niektorých prípadoch môže priblížiť cene montovaného domu. Nemusí ísť preto o najlacnejšie možné riešenie pre vaše nové bývanie. Najmä ak ste viac ako trojčlenná rodina, budete potrebovať zakúpiť si viac ako len malý základný mobilný dom. A napriek tomu sa v ňom môžete stále cítiť stiesnene.

Výhodou montovaného domu oproti mobilnému, je aj viac možností pre jeho prispôsobenie a zariadenie. Obávať sa tiež nemusíte ani prehrievania domu, nakoľko moderné montované domy myslia aj na tento problém.

Vďaka solárnym panelom, tepelnému čerpadlu či ďalším možnostiam, predstavujú dnešné montované domy typ nehnuteľností, ktoré idú ruka v ruke v súlade s ekológiou. Navyše všetky novopostavené montované domy už povinne musia spadať pod energetickú triedu A0, čo vám zaručí nízke náklady na energie.

Dostupné sú tiež aj rôzne projekty montovaných domov na úzky pozemok, a tak sa montovaný dom vyrovná aj tejto výhode mobilných domov. Jediné, čo montovaný dom s vami určite nezvládne je sťahovanie sa. V tomto bude mať mobilný dom vždy navrch.

cena drevodomu

Netreba zabúdať ani na často dôležitú súčasť riešenia bývania a to financovanie. V tomto má montovaný dom jednoznačne navrch, nakoľko financovanie montovaného domu cez hypoúver v banke je dnes bežná vec a banky s tým majú bohaté skúsenosti. Naopak financovanie mobilného domu cez úver na bývanie v banke nebude možné

Tip na záver

V špecifických prípadoch, ako je napríklad nemožnosť usadiť sa na jednom mieste, či v prípade mladých bezdetných párov, môže byť mobilný dom zaujímavým riešením aj na celoročné bývanie. Pre rodiny s deťmi či náročnejšie osoby bude však montovaný dom určite zaujímavejším riešením. A to ako finančne, tak aj dispozične a úrovňou komfortu.Montované domy navyše predstavujú rokmi overenú klasiku, ktorú si za svoje nové bývanie zvolili už milióny ľudí po celom svete. V našom katalógu sme pre vás pripravili široký výber projektov montovaných domov. Všetky sú navrhnuté tak, aby ich bolo možné individuálne prispôsobiť pre rôzne potreby. V ponuke nájdete aj malé montované domy, či montované domy na úzke pozemky.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov