3. marca 2017

Typy ekologických montovaných domov

Montovaný dom je ideálnym riešením úsporného, moderného, ekologického a predovšetkým dostupného bývania. Existuje však niekoľko základných spôsobov jeho výstavby, ktoré sa od seba v mnohom líšia. Je teda na mieste sa v koncepciách výstavby montovaných drevostavieb aspoň čiastočne orientovať.

Montované domy predstavujú ideálne riešenie pre tých, ktorí hľadajú vlastné bývanie za pomerne nízku cenu. Doba výstavby montovaných stavieb je veľmi rýchla a ich ekologický koncept oslovil a isto ešte aj osloví rad spotrebiteľov. Tento spôsob bývania zažíva boom predovšetkým vo vyspelých krajinách, najmä v USA. V poslednej dobe sa stretávame s rastom výstavby montovaných domov aj na Slovensku a vzhľadom na výhody, ktoré tento koncept prináša, je stále vyhľadávanejší. Rýchla a pomerne jednoduchá realizácia, moderný vzhľad a cenová dostupnosť – toto všetko robí z montovaných domov atraktívny spôsob bývania.

Montované domy poznáme: montované drevostavby a prefabrikované betónové montované domy.  V súvislosti s montovaným domom sa často spomína ekologický aspekt, preto sa  budeme zaoberať montovanými drevostavbami, ktoré su z ekologickéh hľadiska výhodnejšie.  Drevo je dostupné, obnoviteľné a je teda to najšetrnejšie riešenie pri akejkoľvek výstavbe.

1.     Modulové / mobilné montované domy

Modulové montované domy bývajú kompletne zhotovené podľa požiadaviek a prianí zákazníka, priamo vo výrobnej hale. Na vašej záhrade tak pomocou žeriavu doslova pristáva hotový dom, na vyžiadanie dokonca dom úplne stavebne vybavený (výplne otvorov, obklady, dlažby, apod.). Konštrukčne sa môžu skladať z KVH hranol, izolačných materiálov a povrchovej úpravy. Mobilné domy možno jednoducho napojiť na inžinierske siete. Obmedzené sú však svojim tvarom a veľkosťou – najväčší mobilný dom je možno bežne zohnať v rozmere cca 54 m2.

2.     Sendvičové / panelové montované domy

Ďalším typom sú sendvičové montované domy. Touto cestou môžu byť postavené prakticky všetky druhy stavieb – jednopodlažné, dvojpodlažné domy, ale aj stavby rozsiahlejšie. Jednotlivé moduly, časti domu, sú konštruované v továrni, kde sa následne montovaný dom nanečisto aj skladá. Keď všetko sedí tak ako má, dom sa rozmontuje späť na časti, ktoré sú postupne prevážané na stavenisko. Tu už montáž prebieha na ostro. Panely sa môžu skladať napríklad:
z drevených rámov, z reziva obdĺžnikového prierezu, zaklopeného veľkoformátovým doskovým materiálom a vyplneného tepelnou izoláciou. V praxi je úplne bežné, že moduly pre dvojpodlažný rodinný domček sú zostavené v rámci jedného týždňa. Pri výstavbe nedochádza k časovej odmlke spôsobenej nepriaznivým počasím, pretože celé moduly sú zostavené v interiéri a na miesto výstavby sú privezené už hotové, určené iba na zmontovanie. Novinkou v oblasti budovania sendvičovej výstavby montovaných domov sú takzvané ekopanely. Ekopanely sú tvorené vrstvou slamy, ktorá funguje ako tepelný izolant. V lete teda nedochádza k nežiaducemu prehrievaniu a v zime naopak teplo neuniká.

3.     Montovaný dom zhotovený systémom TWO BY FOUR

Tento spôsob zhotovenia montovaných domov je asi ten najprepracovanejší. Napriek tomu je doba jeho výstavby počítaná v riadu niekoľkých týždňov a výsledok je na nerozoznanie od betónových či murovaných domov. Stáva sa preto top voľbou v spôsobe výstavby montovaných domov. Často býva radený medzi sendvičové montované domy, ale má tak špecifickú a odlišnú stavebnú technológiu, že si zaslúži tvoriť skôr samostatnú kategóriu. Pozitíva spomínané u sendvičových stavieb mu však tiež prináležia. Vo výrobnej hale sú predpripravené konštrukčné KVH hranoly, ktoré tvoria kostru celej stavby. Po osadeniu KVH hranolov do riadne zhotoveného podkladu domu vzniknú mriežky, ktoré sú potom priamo na stavbe vyplňované vopred nameranými a pripravenými OSB doskami, najmodernejšími izoláciami (zvuková, tepelná, protipožiarna) a ďalšími materiálmi zaručujúcimi vodeodolnosť a vlkuvzdornosť. Všetky drevené materiály sú dopredu riadne ošetrené a naimpregnované tak, aby nemali šancu aj tí najmenší škodcovia. Správnou voľbou materiálu môžeme ovplyvniť tepelné nároky aj nosnosť celej stavby. Preto má každá zo stien -obvodová, priečková, stropná, podlahová – svoju špecifickú a dômyselne premyslenú skladbu materiálov, ktoré si však pri aplikácii vyžadujú presný pracovný postup, odbornosť a precíznosť. Vďaka systému TWO BY FOUR vzniká nízkoenergetický dom šetrný k okolitému prostrediu, ale aj k rodinnému rozpočtu. Princíp takého typu bývania spočíva v správnom hospodárení s teplom. Technika TWO BY FOUR sľubuje budúcim vlastníkom domu kvalitné a profesionálne postavené bývanie.

Prečo montované domy spĺňajú kritériá ekologického bývania?

Aby sa dalo označiť dom za ekologický, musí spĺňať základné kritériá. K týmto kritériám patrí predovšetkým zníženie nákladov na vykurovanie a vhodne zvolený materiál šetrný k okoliu. Na ekologickosti potom pridáva bezpochyby aj to, keď pri samotnej výstavbe i samotnom vzniku materiálov domu vzniká čo najmenej vyprodukovaného odpadu a keď drevo, ako obnoviteľný zdroj nevyžadujúci náročné opracovaní, tvorí tú väčšiu časť z použitých materiálov. Nízko-energetické nároky stavieb sú zaručené tepelnoizolačným plášťom a vypovedajúcim technickým vybavením, ako sú napríklad inštalácia tepelného čerpadla alebo riadeného vetrania. Montované domy spĺňajúce vyššie popísané kritériá sú označované ako nízkoenergetické pripadne ultra-nízkoenergetické stavby. Získate k nim vypovedajúci energetický štítok, teda dokument potvrdzujúci skutočný ekologický aspekt montovaného domu.

Čo na ekologické montované domy hovoria jeho užívatelia?

Užívateľov, ktorí vyzdvihujú ekologický aspekt montovaných domov, je celá rada. Sú medzi nimi zarytí ochrancovia zdravia aj prírody, ale aj ľudia uprednostňujúci moderno a najnovšie technológie, ktorí berú túto ekologickú výhodu montovaných domov skôr za skvelú pridanú hodnotu. Podobne ako majiteľ, ktorý sa rozhodol realizovať montovaný dom čiastočne tiež svojpomocne: “Nie sme žiadni hipíci ani fanatickí ekológovia, tento montovaný dom je skôr výsledkom prirodzeného postoja k životu s logickým uvažovaním a s rešpektom k prírode.”

Ďalší z užívateľov na tému montovaných domov hovorí: “Nový svet volá po nových prístupoch k riešeniu problémov. K úspore energií a vody. Ďalej potom k stavaniu v lokalitách, ktoré nevyžadujú smiešne dochádzanie. Tak nastúpte do tohto vlaku, alebo si chyťte iný. “

Áno, rozhodnutie je čisto na vašom vedomí a svedomí. Pozor však, legislatívne požiadavky na súčasné novostavby sú po ekologickej stránke prísne, takže splneniu energetických noriem sa aj tak nevyhnete. Vzhľadom k rastúcej popularite montovaných domov pribúda zároveň aj stavebných firiem zameraných na drevostavby a montované domy. Ako už to býva v každom odvetví, bohužiaľ ani tu nie každá firma kvalitná. Pokiaľ vás montované domy naozaj oslovili a chceli by ste jeden taký čo najskôr vlastniť, zároveň s ním byť v konečnom dôsledky úplne spokojní, obráťte sa na našu spoľahlivú spoločnosť Mirano s.r.o. S realizáciou ultra-nízkoenergetických montovaných domov máme hojné skúsenosti, čo dokladáme okrem iného pravidelnou fotodokumentáciou z práve realizovaných stavenísk. Staviame spôsobom TWO BE FOUR a k dispozícii máme rozsiahly katalóg montovaných domov, v ktorom si môžete vybrať ten svoj vysnívaný a urýchliť tým ešte viac jeho zrodenie. Sme však otvorení aj vašim ďalším či úplne špeciálnym požiadavkám, tak neváhajte a kontaktujte nás.

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov