15. decembra 2022

Dajú sa postaviť montované domy bez stavebného povolenia? Poznáme odpoveď

Montované domy sa vďaka svojej konštrukcii dajú rýchlo postaviť. Zároveň nie sú také masívne ako murované stavby. To v ľuďoch často evokuje predstavu, že sa dajú postaviť aj bez stavebného povolenia. Aká je však realita? 

Odpoveď je jednoduchá. Nie, postaviť montované domy bez stavebného povolenie nie je možné. Teda aspoň nie legálne. Žiaľ, stavebný zákon je v tomto prípade neúprosný. Stavebné povolenie je nutné získať v nasledovnom prípade:

  • stavba má viac než 25 m2
  • stavba mení svoju plochu a objem - prístavby a nadstavby
  • stavba je vyššia ako 5 metrov, v prípade pivnice je to, ak je hlbšia ako 3 metre
  • pri búraní či prestavovaní nosných múrov 
  • pri zatepľovaní
  • pri zmene tvaru strechy - opäť ide o zásah do nosných konštrukcií

Prečo vznikajú tieto nedorozumenia?

V prvom rade sa informácie ohľadom stavebného povolenia tradujú z minulosti. Nie tak dávno bol stavebný zákon benevolentnejší a za oponou sa dalo kadečo vybaviť. Dnes je zákon prísnejší a s ním aj tresty za porušenie.

Ďalej je to snaha ušetriť. Ak by bolo možné postaviť montované domy bez stavebného povolenia, každý investor by ušetril čas aj peniaze. Už len vybaviť samotné stavebné povolenie je proces na niekoľko mesiacov. K tomu treba pripočítať ešte množstvo byrokracie. 

montované domy bez stavebného povolenia sa nedajú legálne postaviť.

Druhý dôležitý moment je energetický certifikát A0. Súčasné stavby musia spĺňať pomerne náročné kritériá na spotrebu energií v domácnostiach. Aby bolo možné tieto limity dosiahnuť, musí byť rodinný dom adekvátne zateplený. Samotná tepelná izolácia stien a stropu však nestačí. 

Zároveň je nutné zapojiť aj moderné technológie. Novostavba musí mať jednu či viac technológií ako je riadené vetranie - rekuperácia, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, bojler s tepelným čerpadlom a pod. To sú samozrejme výdobytky techniky, ktoré šetria náklady na elektrinu, no vstupná investícia je pomerne drahá. 

Je preto logické, že sa ľudia snažia nájsť nejakú alternatívu. Neraz pri tomto hľadaní narazia na mobilné domy. A to je ďalší z dôvodov, prečo si ľudia myslia, že je možné postaviť montované domy bez stavebného povolenia. 

Mobilný dom je typ obydlia, ktoré je možné presúvať. V minulosti to boli najmä karavany. V súčasnosti sú čoraz populárnejšie “mobilné” domy, ktoré síce majú kolesá, ale prinesú vám ich na kamióne a skladajú ich žeriavom. Sú totiž priestorovo veľké a mali by poskytnúť dostatočný komfort na sezónne bývanie. 

Často ich nájdete všade tam, kde by rekreačnú chatu či akýkoľvek prístrešok nebolo možné postaviť. Tento typ mobilných domov totiž spĺňa jedno dôležité kritérium - nie sú pevne spojené so zemou. 

Montované domy bez stavebného povolenia a nešlo by to predsa len nejako?

Predchádzajúca veta je pre našu hypotézu kľúčová. Za stavbu sa považuje všetko, čo je pevne spojené so zemou. Dokonca aj dva betónové stĺpiky, ktoré tvoria plot. Ak by ste teda riešiť stavebné povolenie, nemôže byť stavba spojená so zemou. 

Teoretickým riešením by mohli byť zemné skrutky. Tie sú konštrukčne riešené tak, že sa skladajú z dvoch častí, ktoré do seba zapadajú. Vo finále teda nadzemná konštrukcia nie je spojená so zemou a teoreticky by sa dala “zdvihnúť” a odniesť preč na spôsob mobilného domu. 

Nakoľko však žijeme v 21. storočí a azda každý chce mať pri novostavbe nejaký štandard bývania. Preto je potrebné zaviesť do domu elektrinu, vodu a odvádzať splaškovú vodu. Nuž, a tieto inžinierske siete dom ukotvia tak, že s ním nebude možné odísť.  

Elektrina by sa síce dala získať fotovoltaikou, no v zime by ste zrejme zostali bez elektrického prúdu. Vodu by bolo potrebné zachytávať dažďovú. V suchom lete by ste si však veľa vody neužili a navyše by ste ju museli cez nejaký filtračný systém upravovať. 

Vyššie uvedené snáď presvedčí každého, že podobné riešenie nemá zmysel. Časovo, finančne ani byrokraticky. 

Tip na záver

Ak zvažujete stavbu montovaného domu, pozrite si náš katalóg projektov. Nájdete v ňom vyše 50 rodinných domov rôznych tvarov a veľkostí. Každý dom vieme podpivničiť a postaviť aj vo svahu. Staviame po celom Slovensku a Českej republike. 

Zdielať cez: skopírovať odkaz
KATALÓG

To najlepšie
z našeho katalógu

Prehľadávajte v TOP kategóriách - projekty domov